1. Strona główna
  2. »
  3. NIEMOWLĘ
  4. »
  5. Zdrowie
  6. »
  7. Afty i pleśniawki u niemowląt i dzieci

Afty i pleśniawki u niemowląt i dzieci

afty i pleśniawki

Afty u dzieci najczęściej są pochodzenia infekcyjnego lub pourazowego. Urazowe uszkodzenia u starszych dzieci są zwykle tworzone przez aparaty ortodontyczne i mają postać bolesnych owrzodzeń otoczonych czerwoną obwódką zapalną. Natomiast u niemowląt afty noszą nazwę aft Bednara i są to małe, płytkie owrzodzenia na krawędzi podniebienia, spowodowane urazowym działaniem smoczka, ssania kciuka lub butelki. Z kolei źródłem infekcyjnych zmian w jamie ustnej pod postacią pleśniawek są grzyby z rodzaju Candida albicans, które tworzą białe naloty na powierzchni błony śluzowej.

Czym są afty Bednara?

Są to małe owrzodzenia, które zwykle stwierdza się w ciągu pierwszych miesięcy życia na błonach śluzowych od tylnej granicy podniebienia twardego do podniebienia miękkiego. Goją się samoistnie w ciągu kilku dni bez szkodliwych następstw. Chociaż mają łagodny przebieg, to mogą wpływać na dyskomfort podczas ssania, dlatego maluch może być rozdrażniony, niechętnie przyjmować pokarm, płakać i grymasić podczas prób karmienia. W takim przypadku należy jak najszybciej wdrożyć leczenie owrzodzenia, aby nie dopuścić do groźnego dla zdrowia odwodnienia dziecka.

Rodzaje aft u starszych dzieci

Wyróżnia się tutaj małe afty, tzw. afty Mikulicza, które mają postać owalnych owrzodzeń o średnicy do 5 mm. Zwykle występują na wewnętrznej stronie policzków oraz warg i goją się od 1 do 2 tygodni. Innym rodzajem są afty Suttona, czyli duże owrzodzenia, które mogą sięgać od 1 do 2 cm średnicy. Są zdecydowanie głębsze, a stan zapalny wokół nich jest mocno nasilony. Lokalizują się w różnym miejscu jamy ustnej, z tendencją do występowania na błonie śluzowej policzków, podniebieniu i łukach podniebienno-gardłowych. Z kolei afty opryszczkopodobne to drobne, tworzące liczne skupiska drobne nadżerki, które najczęściej znajdziemy na języku i wewnętrznej stronie warg.

Skąd biorą się afty?

U małych dzieci najczęściej przyczyną są urazy mechaniczne, które mogą wynikać np. z wkładania do ust różnych przedmiotów, rączek, ssania smoczków i gryzaków, co może kaleczyć delikatną błonę śluzową jamy ustnej. Następnie źródłem urazów są: niedelikatne szczotkowanie jamy ustnej, nieostrożne karmienie dziecka przy użyciu twardych sztućców, aparaty ortodontyczne, a także mimowolne przygryzanie błony śluzowej jamy ustnej. Natomiast inną grupę stanowią przyczyny ogólnoustrojowe takie jak: stres, alergie pokarmowe, niedobór witamin w diecie, choroby zapalne jelit, zmiany hormonalne, gorączka oraz niedobory odpornościowe.

Skąd się biorą i jak zapobiegać pleśniawkom?

Pleśniawki w postaci białych nalotów widoczne są zwykle w obrębie języka, a po ich starciu pojawia się zmieniona zapalnie, czerwona błona śluzowa. Powstają w następstwie nieodpowiedniej higieny jamy ustnej oraz przy braku oczyszczania przez rodzica jamy ustnej z resztek mlecznych po karmieniu. Aby temu zapobiec, wystarczy po każdym karmieniu, przy użyciu zwilżonej gazy nawiniętej na palec oczyścić jamę ustną niemowlaka, zwłaszcza przed położeniem dziecka do snu. Leczenie pleśniawek polega zazwyczaj na miejscowym stosowaniu leków przeciwgrzybiczych. Ulgę przynosi także płukanie ust płynami odkażającymi lub naparami z ziół, np. z szałwii.

Jak leczyć afty?

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na temperaturę posiłków podawanych dziecku, ponieważ zbyt gorące mogą nasilić dolegliwości. Dodatkowo pokarm nie powinien być kwaśny, zbyt słony i ostro przyprawiony. Oprócz tego pomocne może okazać się płukanie jamy ustnej przy użyciu ziołowych naparów np. z szałwii lekarskiej lub rumianku.

Wygodne jest stosowanie gotowych preparatów z apteki. Stała obecność śliny w jamie ustnej oraz ruchy języka stanowią duże utrudnienie dla utrzymania się leków na zmienionej chorobowo tkance. Dlatego też silne właściwości adhezyjne wybranego preparatu powinny zapewniać utrzymywanie go na powierzchni błony śluzowej na tyle długo, aby składniki lecznicze mogły wniknąć w uszkodzone miejsce. Konsystencja preparatu i jego zdolność do trzymania się na powierzchni zmienionej chorobowo tkanki mają znaczenie. Składniki, takie jak: poliwinylopirolidon (PVP) czy kwas hialuronowy, mają zdolność szybkiego tworzenia stabilnej warstwy (filmu), pełniąc funkcję bariery mechanicznej. Bezpośrednio na owrzodzenia można zaaplikować specjalne preparaty np. Anaftin, którego formę można dobrać do rodzaju i umiejscowienia zmiany w jamie ustnej (żel, spray, płyn do płukania jamy ustnej). Dzięki zawartym składnikom szybko tworzy stabilną, bioadhezyjną warstwę na uszkodzonej tkance, łagodzi ból i wspomaga naturalne gojenie owrzodzenia.

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments