Gorączka u dziecka – choć powszechna, może być groźna

Gorączka u dziecka

Gorączka u dziecka nawet przy zwykłym i z pozoru niegroźnym przeziębieniu to powszechny stan. Nie powinno się jej jednak zupełnie lekceważyć. Dlaczego ważna jest obserwacja i na co należy zwracać baczną uwagę, gdy u dziecka pojawi się temperatura?

Po czym poznać, że dziecko może mieć gorączkę?

Gorączka u dziecka i to często dość wysoka, jest jednym z najczęściej spotykanych objawów choroby. Normalna temperatura u dziecka wynosi między 36 a 37 stopni. Ma wahania dobowe i po południu oraz po jedzeniu jest wyższa niż w godzinach porannych i gdy żołądek nie trawi pokarmu. O gorączce u dziecka, która powinna budzić niepokój, mówimy, gdy temperatura przekroczy 38 stopni. Jest ona objawem infekcji, zazwyczaj wirusowej lub bakteryjnej, w rzadszych przypadkach grzybicznej. Może też być efektem przegrzania, które występuje, gdy dziecko latem długo przebywa na silnym słońcu, zwłaszcza bez nakrycia głowy, lub gdy ubieramy je zbyt ciepło.

Dziecko ma nie do końca rozwiniętą funkcję termoregulacyjną i szybciej się przegrzewa

Należy pamiętać tu o tym, że maluchy mają nie do końca rozwiniętą funkcję termoregulacyjną. Ośrodek w podwzgórzu, który reguluje temperaturę i utrzymuje ją na stałym poziomie, jeszcze nie działa w pełni sprawnie, dlatego dziecko szybciej się przegrzewa. Co się dzieje w takiej sytuacji? Ciepło powoduje większe zużycie tlenu przez tkanki, większe wytwarzanie dwutlenku węgla, przyśpiesza metabolizm, sprawia, że serce pracuje mocniej i szybciej, a organizm traci wodę i elektrolity. Dlatego, gdy temperatura przekroczy 38 stopni, należy bardzo szybko zareagować i podać środki przeciwgorączkowe, na przykład zawiesinę doustną lub czopki Nurofen na temperaturę u niemowląt.

Często gorączce u dziecka towarzyszą kaszel, bóle głowy, złe samopoczucie, wymioty, czasem biegunka, bywa nawet, że maluch ma zaburzenia świadomości i drgawki. Niemowlęta, które gorączkują, są apatyczne, śpią więcej niż zazwyczaj i niechętnie jedzą. Jeśli zaobserwujemy takie objawy, koniecznie regularnie co kilka godzin monitorujmy stan dziecka – mierzmy temperaturę i w razie potrzeby, szybko reagujmy.

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl
Katarzyna Pawłowska

Katarzyna Pawłowska

Pomysłodawca portalu, szczęśliwa mama.

Zobacz również

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments