Kupując fotelik samochodowy dla dziecka, warto dobrze się zastanowić. W końcu to właśnie ten element wyposażenia odpowiada za bezpieczeństwo dziecka podczas jazdy. Na rynku dostępnych jest mnóstwo marek i modeli fotelików, zatem wybór tego właściwego, może wcale nie być tak prosty, jak mogłoby się z pozoru wydawać. Rodzicom często trudno się odnaleźć w gąszczu informacji dostępnych w sieci, szczególnie że poza samym modelem fotelika, istotne jest również odpowiednie dopasowanie go do naszego auta, sposób montażu, a nawet samo zapięcie w nim dziecka.

fotokarty

Jak dobrać fotelik do dziecka? – kryterium wagowe

Przede wszystkim fotelik powinniśmy dopasować do wagi naszego malucha. W sklepie internetowym czesciauto24.pl oferujących foteliki samochodowe możemy dokonać sortowania produktów pod względem tego kryterium. Zawsze należy wybierać foteliki, które będą odpowiednie wagowo dla naszej pociechy! Tylko modele dobrane w taki sposób, będą w stanie zagwarantować dziecku bezpieczeństwo podczas jazdy. Pamiętaj jednak o tym, że nie zawsze fotelik będzie służył twojemu dziecku przez cały okres jego homologacji. W zależności od wzrostu i postury Twojego malucha może zdarzyć się, że zmiana na większy model będzie wskazana wcześniej.

Warto wspomnieć również o fotelikach z przedziału 0-36 kg, które stanowią dla wielu rodziców ogromną pokusę. Zakup takiego fotelika wydaje się rozsądny, w końcu skoro fotelik będzie rósł razem z naszym maluchem, to inwestycja na lata, czyż nie? No właśnie nie do końca. Ze względu na dużą rozpiętość wagową, taki fotelik jest mniej dopasowany do postury dziecka, a tym samym mniej bezpieczny. Warto więc o tym pamięta. Przy wyborze kierujmy się raczej zasadą – im mniejszy zakres wagowy, tym bardziej bezpieczne będzie nasze dziecko w samochodzie.

Standardowe pasy czy isofix – jak montować fotelik?

Z założenia montaż fotelika za pomocą uchwytu isofix jest łatwiejszy dla rodzica i bardziej bezpieczny dla dziecka. Jednak nie zawsze jest możliwy. W tym przypadku powinniśmy kierować się tak naprawdę indywidualnymi czynnikami. Nie każde auto umożliwia tego typu montaż i nie każdy fotelik jest wyposażony w taką funkcję. Dodatkowym czynnikiem, którego nie powinniśmy pomijać w tym przypadku, jest kształt kanapy w naszym samochodzie. Fotelik powinien dobrze do niej przylega, dlatego ważne jest, aby przymierzyć go do naszego samochodu i sprawdzić jego dopasowanie. W przypadku niektórych fotelików, szczególnie tych dla najmłodszych dzieci, z przedziału 0-13 kg, można zastosować również bazę pod nosidełko, która jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Pozwala w sposób bezpieczny i łatwy zamontować fotelik w samochodzie, jednocześnie zwiększając bezpieczeństwo podczas jazdy ze względu na większą stabilizację względem podłoża.

Carriwell

Tyłem czy przodem? – bezpieczeństwo jazdy

Główną funkcją, jaką ma pełnić fotelik dziecięcy podczas jazdy, jest ochrona dziecka w czasie ewentualnej kolizji drogowej. Pod kątem zderzenia, fotelik montowany tyłem, tzw. RWF, jest więc zdecydowanie bardziej bezpieczny. Przeważająca część wypadków drogowych, to zderzenia czołowe. Dziecko znajdujące się w foteliku odwróconym do kierunku jazdy, podczas takiej kolizji zostaje wciśnięte w fotelik, co skutecznie ochrania jego głowę i szyję przed urazem. Właśnie dlatego wszystkie nosidełka dla dzieci z przedziału 0-13 kg, czyli takie, które dedykowane są dzieciom do pierwszego roku życia, montowane są tyłem. Ze względu na to, że foteliki RWF są dla maluchów bardziej bezpieczne podczas jazdy, rekomenduje się ich używanie tak długo, jak jest to możliwe.