Ból po cesarskim cięciu nasila się, gdy wstajesz z łóżka albo zmieniasz pozycję. W końcu pieczenie ustępuje na rzecz mrowienia, a w przeciągu tygodnia czy dwóch od operacji ból w dużej mierze zanika.

fotokarty

Ból mogą również powodować skurcze poporodowe – takie jak u kobiet, które rodzą przez pochwę. Przez pierwsze godziny po operacji lekarz pewnie poda Ci oksytocynę, aby wywołać skurcze, a tym samym zmniejszyć krwawienie.

Ból powodowany przez skurcze zmniejsza się drugiego dnia, chociaż może się pojawić w czasie karmienia piersią, które również wywołuje dalsze skurcze.

Carriwell

Ból można odczuwać również w tkankach głęboko pod skórą. Zabieg cesarskiego cięcia nie polega jedynie na przebiciu się przez powierzchnię kobiecego brzucha. Lekarz musi przeciąć kilka warstw tkanek, żeby dotrzeć do macicy. Następnie każdą z warstw należy zaszyć. Każde z zaszytych później nacięć może powodować ból, co wyjaśnia, dlaczego po cesarskim cięciu kobiety odczuwają dyskomfort głęboko w brzuchu.

Ból po cesarskim cięciu zwykle ustępuje na przestrzeni jednego lub dwóch tygodni. Wiele kobiet powtarza nam, że boli je bardziej z jednej strony. Dzieje się tak, ponieważ właśnie z tej strony założono nieco ciaśniejsze szwy. Bez względu na przyczynę „niesymetryczny” ból jest bardzo powszechnym zjawiskiem i nie trzeba się nim niepokoić.

Wiele kobiet twierdzi, że największy ból powoduje nagromadzenie gazów. Po operacji cesarskiego cięcia jelita gromadzą duże ilości gazów, po części dlatego, że w czasie zabiegu narządy te zostały podrażnione, a po części w wyniku działania leków – środków znieczulających podanych w czasie operacji oraz leków przeciwbólowych zaaplikowanych po niej. Tego typu bóle pojawiają się zwykle drugiego albo trzeciego dnia po zabiegu, a ustępują, gdy zaczynają odchodzić gazy. Wstań zatem i spaceruj, ile się da, gdyż chodzenie usprawnia pracę układu pokarmowego.

Jeżeli przeprowadzono Ci cesarskie cięcie po tym, jak przez kilka godzin trwała akcja porodowa, możesz odczuwać dodatkowo ból krocza – z powodu parcia oraz kilku badań wewnętrznych. Dolegliwość ta znika szybko po porodzie.

Ból po cesarskim cięciu – jak sobie z nim  radzić?

Każda kobieta odczuwa inne natężenie bólu czy dyskomfortu po cesarskim cięciu, co zależy od okoliczności przeprowadzenia operacji oraz wytrzymałości pacjentki. Lekarz prawdopodobnie przepisze Ci leki przeciwbólowe, ale wyjaśni, że należy je podawać dopiero, gdy o nie poprosisz. (Czasami mają na to wpływ procedury szpitalne). Jeżeli zatem potrzebujesz leku, poproś o niego – zanim ból stanie się nie do zniesienia. Proś o środki przeciwbólowe także przed podniesieniem się z łóżka bądź też zanim poprzednia dawka leków przestanie działać (zwykle po trzech, czterech godzinach), żeby położna miała dość czasu na przyniesienie ich.

W niektórych szpitalach stosuje się pompę infuzyjną do analgezji kontrolowanej przez pacjenta, podłączoną do kroplówki. Kiedy czujesz, że ból się nasila, po prostu wciskasz guzik w pompie, a ta wprowadza niewielką ilość leku do kroplówki. Ponieważ środek otrzymujesz dożylnie, szybko czujesz jego działanie. Poza tym z uwagi na to, że stosujesz lek tylko wtedy, gdy go potrzebujesz, często przyjmujesz znacznie mniejszą dawkę. Nie bój się, że przedawkujesz, ponieważ w pompie znajdują się specjalne ustawienia, które uniemożliwiają pacjentowi przyjęcie zbyt dużej dawki.

źródło: dr J. Stone, dr K. Eddleman, M. Duenwald “Ciąża dla bystrzaków”, wyd. Septem