Niepłodność staje się coraz bardziej powszechnym problemem. Zjawisko nasila się wraz z wzrastającym tempem życia i coraz późniejszym wiekiem przyszłych rodziców. Co Polacy wiedzą na temat niepłodności i in vitro postanowiła sprawdzić Klinika Leczenia Niepłodności INVICTA wspólnie z Instytutem Badania Opinii Homo Homini.
– Do tej pory projekty badawcze uwzględniały jedynie stosunek społeczeństwa do takich działań. Wiązały opinie i poparcie dla in vitro z cechami demograficznymi czy światopoglądowymi respondentów. My postanowiliśmy zbadać poziom wiedzy i świadomości Polaków. To ważna informacja – pozwala lepiej określić, jakie obszary wymagają jeszcze podjęcia działań edukacyjnych – tłumaczy Aleksander Wiecki, Rzecznik INVICTA.
Świadomi problemu?
Jak wykazały badania, ponad połowa Polaków potrafi poprawnie zdefiniować problem niepłodności i zdaje sobie sprawę z możliwości jej leczenia. Największą świadomość w tym zakresie mają ludzie młodzi do 30 roku życia i badani w wieku 41-50 lat. Być może problem dotyka części z nich lub borykają się z nim ich bliscy. Ta grupa także dzięki mediom pozostaje na bieżąco z aktualnymi informacjami.
Natomiast aż jedna czwarta badanych deklaruje trudności w zdefiniowaniu niepłodności, a poziom wiedzy spada wraz z wiekiem. 15% społeczeństwa traktuje problemy z zajściem w ciążę jako przypadłość nieuleczalną – tu dominują opinie najmłodszych badanych. Aż w 6% przypadków problem jest bagatelizowany i zdaniem ankietowanych wymaga jedynie przeczekania.
Lecznicze hormony
Według ankietowanych najczęstszą metodą leczenia niepłodności jest terapia hormonalna. Tę odpowiedź wskazało aż 62% badanych. – Większość kobiet, od dłuższego czasu bezskutecznie starających się o potomstwo, w pierwszej kolejności zgłasza się z problemem do swojego lekarza ginekologa. Ten z kolei zazwyczaj zaleca podjęcie terapii hormonalnej. Potem dopiero Pacjentka dowiaduje się o innych możliwościach – tłumaczy prof. Krzysztof Łukaszuk, Kierownik Klinik i Laboratoriów INVICTA.
In vitro wśród wskazań uplasowało się na 2 miejscu – jako metoda leczenia niepłodności wskazane zostało przez 13% respondentów. Co ciekawe podobny odsetek osób uważa, że problem z zajściem w ciąże rozwiązać pomoże… akupunktura. 4% badanych nie zna żadnej metody leczenia niepłodności.