Kolposkopia – szybka i skuteczna ocena zdrowia kobiety

Współczesne kobiety pracują na kilka etatów – zabiegane i zmęczone często zapominają o swoim zdrowiu.

Tymczasem jedynym sposobem zapobiegania groźnym chorobom jest  profilaktyka, w tym odpowiednie badania ginekologiczne. Pozwalają one w prosty i skuteczny sposób ocenić stan zdrowia narządów rodnych kobiety, a w przypadku zaobserwowania niepokojących zmian podjąć odpowiednie leczenie. Jednym z takich badań – bezbolesnym i bezpiecznym – jest kolposkopia.

Wiele kobiet korzysta głównie z podstawowego badania ginekologicznego, jakim jest cytologia. – Cytologia pozwala na wczesne rozpoznanie stanu przedrakowego szyjki macicy oraz zdiagnozowanie infekcji okolic intymnych. Pogłębioną diagnostykę, umożliwia kolposkopia, dzięki której dokładnie ocenia się stan zdrowia pacjentki – wyjaśnia Marek Dawicki, ginekolog-położnik z Kliniki Zdrowia Kobiety i Kliniki Leczenia Niepłodności INVICTA.  – Wynik badania znany jest po kilkunastu minutach, więc od razu właściwie podjąć można odpowiednie działania.  Kolposkopia wykrywa nawet wczesne stadium nowotworu. Pozwala też na rozpoznanie zakażenia i stanów zapalnych  dróg rodnych.

ABC kolposkopii

Badanie polega na oglądaniu powierzchni szyjki macicy i pochwy w dużym powiększeniu. Po założeniu wziernika, przy użyciu specjalnego urządzenia, tzw. kolposkopu możliwe jest dokładne obejrzenie badanych miejsc. Następnie lekarz aplikuje na powierzchnię szyjki macicy roztwory kwasu octowego i jodyny. Zabarwiają one nabłonek badanych obszarów. Jeżeli ginekolog zaobserwuje zmiany, pobiera wycinek  do badania histopatologicznego lub zaleca dodatkowe badania, jak test HPV.

Konieczność badań

Badaniu kolposkopowemu powinny się poddać szczególnie kobiety, u których na podstawie cytologii stwierdzono nieprawidłowości. Wskazaniem do przeprowadzenia badania są także nadżerki, przerosty i polipy szyjki macicy. Kolposkopia jest zalecana również w przypadku plamień z dróg rodnych o nieznanej genezie, upławów i nawracających zapaleń pochwy oraz sromu. O regularnych badaniach nie powinny zapominać też panie  ze stwierdzonym zakażeniem wirusem HPV.

– Kolposkopia jest zabiegiem małoinwazyjnym i bezpiecznym – także w przypadku kobiet w ciąży. Może być wykonywana wielokrotnie w celach profilaktycznych i by dokładniej określić przyczynę intymnych problemów – tłumaczy Marek Dawicki z Kliniki INVICTA. – Dzięki dokładnym wynikom uzyskanym podczas badania kolposkopem, szybko podjąć można właściwe leczenie.

Zobacz:  5 porcji na zdrowie

 

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments