1. Strona główna
  2. »
  3. AKTUALNOŚCI
  4. »
  5. Wiadomości
  6. »
  7. Dym z papierosów może prowadzić do depresji i agresji u dzieci

Dym z papierosów może prowadzić do depresji i agresji u dzieci

Image

Dym tytoniowy wpływa na zaburzenia zachowania u chłopców chorujących na astmę, czasem prowadzi do agresji czy depresji – informują naukowcy z Cincinnati Children’s Hospital Medical Center.

Badania, w których udział wzięło 220 dzieci w wieku od 6 do 12 lat wykazały, że w przypadku chłopców nawet mała ilość dymu we wdychanym powietrzu może negatywnie odbijać się na zachowaniu.

Ku zaskoczeniu naukowców, u chłopców zaobserwowano nie tylko zaburzenia eksternalizacyjne, jak nadaktywność ruchowa czy agresja, ale i depresję, która jest zaburzeniem internalizacyjnym. Jak twierdzi dr Kimberly Yolton z Children’s Environmental Health Center zagadnienie to wymaga głębszej analizy, gdyż do tej pory niewiele badań wykazało związek między dymem tytoniowym a depresją u dzieci.

W badaniach uczestniczyły również dziewczynki, jednak nie zaobserwowano u nich zmian w zachowaniu, chociaż zazwyczaj ilość dymu we wdychanym przez nie powietrzu była większa niż w przypadku chłopców.

Choć nie ma danych, które wyjaśniałyby wpływ dymu tytoniowego na dzieci mające astmę, dr Yolton sugeruje, że wdychana nikotyna powoduje zaburzenia funkcjonowania systemu nerwowego, a także rozwoju i zachowania dziecka.

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments