Dym tytoniowy wpływa na zaburzenia zachowania u chłopców chorujących na astmę, czasem prowadzi do agresji czy depresji – informują naukowcy z Cincinnati Children’s Hospital Medical Center.
Badania, w których udział wzięło 220 dzieci w wieku od 6 do 12 lat wykazały, że w przypadku chłopców nawet mała ilość dymu we wdychanym powietrzu może negatywnie odbijać się na zachowaniu.
Ku zaskoczeniu naukowców, u chłopców zaobserwowano nie tylko zaburzenia eksternalizacyjne, jak nadaktywność ruchowa czy agresja, ale i depresję, która jest zaburzeniem internalizacyjnym. Jak twierdzi dr Kimberly Yolton z Children’s Environmental Health Center zagadnienie to wymaga głębszej analizy, gdyż do tej pory niewiele badań wykazało związek między dymem tytoniowym a depresją u dzieci.
W badaniach uczestniczyły również dziewczynki, jednak nie zaobserwowano u nich zmian w zachowaniu, chociaż zazwyczaj ilość dymu we wdychanym przez nie powietrzu była większa niż w przypadku chłopców.
Choć nie ma danych, które wyjaśniałyby wpływ dymu tytoniowego na dzieci mające astmę, dr Yolton sugeruje, że wdychana nikotyna powoduje zaburzenia funkcjonowania systemu nerwowego, a także rozwoju i zachowania dziecka.