Pierwszy trymestr ciąży czyli 3 miesiąc księżycowy, a dokładniej 9 -12 tydzień ciąży.

fotokarty

Pierwszy trymestr – 3 miesiąc księżycowy -9 -12 tydzień

9 tydzień – 11 tydzień od poczęcia

Zniknął już mu całkiem embrionalny wygląd. Płód zaczyna coraz bardziej przypominać dzidziusia.
Jest wielkości dużego winogrona. Kształtu i wyglądu nabierają usta, nosek i powieki, ale jeszcze zamknięte. Wygląda jakby spało.  Zaczynają się formować maleńkie ząbki pod dziąsłami. Kształtują się organy wewnętrzne i nerwy. Ciało dziecka rośnie i staje się bardziej rozwinięte. Zaczyna przybierać na wadze. W dziewiątym tygodniu u chłopców wykształcają się jądra i pęcherzyki nasienne, a u dziewczynek  jajeczka, ale narządy płciowe na razie wyglądają identycznie. U chłopca plemniki zaczynają wytwarzać się dopiero w okresie dojrzewania, a dziewczynki mają wszystkie komórki jajowe. już w łonie matki.

10 tydzień – 12 tydzień od poczęcia

Od tego tygodnia ciąży mamy już do czynienia z płodem. Jest wielkości śliwki. Wszystkie narządy i organy dziecka już się wykształciły, teraz będą rosnąć i przygotowywać się do pracy. Na palcach rąk i stóp pojawiają się zalążki paznokci. Zewnętrzne organy płciowe już pojawiły się, ale odróżnienie ich będzie możliwe za kilka tygodni. Malec staje się bardzo ruchliwy, gdyż zawiązują się jego mięśnie. Twoje dziecko ma teraz zwinięte w kłębek 3-4 centymetry długości i waży zaledwie około 5g.

Carriwell

11 tydzień – 13 tydzień od poczęcia

Twoje maleństwo rzeczywiście nabiera ludzkich kształtów. Formują się kości i chrząstki. Wyraźnie rozwinęły się ramiona, mogą się już zginać. Maluch zbliża rączki ku sobie. Szybko rośnie wątroba, która teraz wypełnia prawie cała jamę brzuszną. W życiu płodowym to ona wytwarza krew. Jeśli będziesz miała chłopca to teraz zaczęły produkcję jego hormony i prącie wydłużyło się.
Dziecko ma teraz zwinięte w kłębek 5-6 centymetrów długości i waży około 8 gramów.

12 tydzień – 14 tydzień od poczęcia

Dziecko zaczyna reagować na bodźce zewnętrzne. Zaczynają mu rosnąć paznokcie, a na skórze pojawiają się zawiązki cebulek włosowych Przysadka wytwarza hormony. Zwiększa się ilość płynu owodniowego, wiec płód może swobodnie pływać. Żaden organ dorosłego człowieka nie pracuje tak intensywnie. Rolę pośrednią między Tobą, a dzieckiem, przejmuje łożysko i pępowina. Jest to narząd służący do odżywiania i ochrony. Malec staje się odporny na Twoje infekcje i przyjmowane przez Ciebie lekarstwa. W końcu trzeciego miesiąca  pracę zaczynają nerki, malec robi siusiu. Mocz jest wydalany przez łożysko do Twojej krwi, a potem filtrowane przez nerki.Dziecko ma teraz zwinięte w kłębek  6-7 centymetrów długości i waży około. 10-14 gramów.

Od 11 tygodnia można wykonać USG, oraz przeprowadzić badania kontrolne: morfologia , badanie ogólne moczu, kontrolna wizyta u ginekologa , kontrolna wizyta u dentysty

Po co właściwie USG?

Między 11. a 13. tygodniem należy wykonać USG, żeby zmierzyć przezierność fałdu karkowego. Jest to odległość między skórą, a tkanką podskórną na wysokości karku płodu. Prawidłowa wynosi do 2,5 mm. Jeśli przezierność jest większa, należy wykonać kolejne badania w celu wykluczenia Zespołu Downa (test PAPP-A, aminopunkcja).

Uwagi

Twoja macica zaczyna przemieszczać się w górę brzucha, ma teraz około 10 cm. szerokości.
Mogą  wystąpić zaparcia spowodowane uciskiem powiększającej się macicy na jelita, oraz spowolnieniem perystaltyki jelit pod wpływem progesteronu wytwarzanego w ciąży.
To już ostatni miesiąc pierwszego trymestru i najprawdopodobniej ostatnie tygodnie zmagania się z dolegliwościami typowymi dla tego etapu ciąży. Możesz przytyć od 1 do 2 kg. Teraz zaczynaj kupować pierwsze ubrania ciążowe?. Wystarczą na razie o jeden rozmiar większe. Jesteś ciut szersza, daj luz dzidziusiowi.

Zobacz film poglądowy – ilustrujący poruszone tematy powyżej.Pregnancy: Weeks 9-12 (Month #3)