Pierwszy trymestr ciąży – 1 miesiąc księżycowy – 1-4 tydzień

pierwszy trymestr ciąży kalendarz ciąży

Czy możesz być w ciąży? Najprawdopodobniej nie zauważysz jakichkolwiek objawów, aż  o czasie nie będziesz miała miesiączki. Minie tydzień lub dwa i nic. Ale jeśli zaczną  występować niektóre objawy poniżej?  Zapoznaj się z naszym opisem: Pierwszy trymestr ciąży czyli 1 miesiąc księżycowy, a dokładnie 1-4 tydzień ciąży.

fotokarty

1. Wrażliwe piersi

Obrzęk piersi  jest jednym z wczesnych oznak ciąży. Jesteś  wrażliwa na dotyk piersi jest to spowodowane  przez zwiększanie poziomów hormonów.

2. Uczucie zmęczenia nagłe?

Nie sprawia to wyczerpanie. Nikt nie wie na pewno, co powoduje zmęczenie wczesnej ciąży, ale jest możliwe, że szybki wzrost poziomu hormonu progesteronu przyczynił się do Twojej senności.

3. Implantacja krwawienia

Implantacja rozpoczyna się ok.7 dni po zapłodnieniu i trwa kolejne 7 dni. Może objawiać się chwilowym lub kilkudniowym plamieniem, ale nie jest to reguła. Krwawienie może być spowodowane przez zapłodnione jajo, które zostaje wszczepione w ściany macicy.

4. Nudności lub wymioty

Nie zostały wyjaśnione do końca. Organizm ciężarnej reaguje na gwałtowne zmiany hormonalne w organizmie i to działa drażniąco na błonę śluzową żołądka. Wymioty zwykle ulegają nasileniu gdy się  zdenerwujesz lub przeżywasz stres.

5.  Zwiększona wrażliwość na zapachy

Chociaż nikt nie wie na pewno, może to być efekt uboczny szybko rosnących ilości estrogenów w Twoim organizmie. Można również stwierdzić, że niektóre środki spożywcze które uwielbiałaś,  nagle stały się dla Ciebie odpychające. Tak, też może być z perfumami i dezodorantami. Nie ma sposobu, by zaradzić tej nadwrażliwości. Jedyna rada to unikaj drażniących zapachów.

6. Wzdęcia

Zmiany hormonalne we wczesnej ciąży- wzrost progesteronu. Możesz uskarżać się na  dolegliwości żołądkowo-jelitowe między innymi  na wzdęcia, gazy i uczucie ociężałości.  . Nie martw się . Wzdęcie brzucha, nawet czasem bardzo nieprzyjemne, w pierwszych tygodniach ciąży, jest objawem zupełnie prawidłowym związanym z początkiem rozwijającej się ciąży.

7. Częste oddawanie moczu

Wkrótce po zajściu w ciążę, możesz często chodzić do toalety. Dlaczego? Głównie dlatego, że w czasie ciąży ilość krwi i innych płynów w organizmie wzrasta, co prowadzi do dodatkowych płynów, które są przetwarzane przez nerki. Ucisk  przy tym na pęcherz moczowy. Dlatego też częściej niż przedtem odwiedzasz toaletę. Częste oddawanie moczu we wczesnej ciąży  powodowane jest, także przekrwieniem układu moczowego oraz działaniem hormonów (estrogenu i progesteronu) na pęcherz moczowy. Macica rozpulchnia się i powiększa witając nowego lokatora

8. Podwyższona temperatura ciała

Dość pewnym objawem ciąży, o ile nie jest spowodowany np. zaziębieniem, jest podwyższenie podstawowej temperatury Twojego ciała powyżej 37 °C, utrzymujące się przez minimum 18 dni  po owulacji.

9. Jeden z pierwszych realnych objawów

Jest oczywiście (chociaż nie zawsze) zatrzymanie miesiączki. Jeśli okres spóźnia Ci się już kilka dni, a żadne środki antykoncepcyjne nie były stosowane, można zacząć podejrzewać ciążę. Brak miesiączki nie musi oznaczać ciąży. Okres spóźnia się z wielu różnych powodów, takich jak stres, przemęczenie, choroby…. Ale jeśli masz powyższe objawy to doszło do zapłodnienia – wykonaj test.

10. Potwierdzenie:

I wreszcie …  Pozytywny TEST ciążowy, zobaczyłaś upragnione dwie kreski. Jeśli chcesz  mieć pewność  na 100% musisz udać się do lekarza ginekologa

Uwagi

Podczas I trymestru powinnaś przyjmować 0,4 mg kwasu foliowego dziennie. Kwas foliowy zmniejsza ryzyko urodzenia dziecka z wadą centralnego układu nerwowego. Podczas ciąży powinnaś unikać nadmiaru witamin, a szczególnie witaminy A, która może być przyczyną wad rozwojowych. Nie przyjmuj preparatów witaminowych bez zalecenia lekarza. Zanim weźmiesz jakikolwiek inny lek skonsultuj się z lekarzem prowadzącym. Nie przyjmuj preparatów witaminowych bez zalecenia lekarza.

Jedź zdrową żywność, a Twoja ciąża będzie rozwijać się prawidłowo. Dziecko będzie miało prawidłowy wzrost i rozwój.

Unikaj  w ciąży:

 • używek jak kawa, mocna herbata, kakao
 • kolorowych napoi gazowanych jak coca-cola
 • ograniczyć nadmiernej ilości soli i cukru
 • wystrzegaj się surowych jajek i grzybów
 • befsztyka, tatara, salami i sushi
 • wątróbki, która zawiera dużo witaminy A  lub ją ogranicz
 • sera  brie i camembert
 • żywności mrożonej do dalszej obróbki ( dania mrożone do odgrzewania w mikrofalówce)
 • wyrobów  przetworzonych, zawierających polepszacze smaku takie jak barwniki, konserwanty
 • unikaj produktów ciężkostrawnych, batonów, czekolad i kremów
 • orzeszków  ziemnych, ani produktów, które je zawiera ją jak oleje, masła
 • rzuć palenie i nie spożywaj alkoholu.

Kobiety w ciąży potrzebują dużo witamin, może je zapewnić dobra dieta.  Jeśli dobrze skomponujesz dietę, zapobiegniesz niedoborom witamin w Twojej diecie i zastosujesz zdrowe żywienie dla siebie i dziecka.

Gdzie znaleźć witaminy?

Witamina A – jest w marchwi, papryce, pomidorach, szpinaku, mleku i serze.
Witamina B – w ryżu, zbożu, ziemniakach i mięsie
Witamina C – w owocach cytrusowych, w czarnej porzeczce, kiszonej kapuście, kalafiorze i owocach   dzikiej róży,
Witamina E – w soi, olejach roślinnych i orzechach ( jeśli nie jesteś uczulona)

Przekąski dozwolone w Twoim stanie –  śliwki suszone są  źródłem żelaza i  witaminy C, Nasiona słonecznika posiadają magnez oraz ciastka owsiane i ser Cheddar.
Uważaj na leki – Twoje nienarodzone dziecko może je wchłonąć poprzez łożysko. Musisz być ostrożna nawet przy lekach ziołowych i suplementach witamin. Skontaktuj się z lekarzem prowadzącym Twoją ciąże, przed rozpoczęciem  przyjmowania jakiejkolwiek leków.

Zobacz film poglądowy – ilustrujący poruszone tematy powyżej.

Pregnancy: Weeks 1-4 (Month #1)

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl
Katarzyna Pawłowska

Katarzyna Pawłowska

Pomysłodawca portalu, szczęśliwa mama.

Zobacz również

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments