Pierwszy trymestr ciąży – 2 miesiąc księżycowy – 5-8 tydzień

Pierwszy trymestr ciąży trwa od pierwszego dnia ostatniej miesiączki do 12-13 tygodnia ciąży.

Pierwszy trymestr ciąży –  2 miesiąc księżycowy – 5-8 tydzień ciąży

5 tydzień – 7 tydzień od poczęcia

W Twojej błonie śluzowej macicy usadowiło się  zapłodnione jajo. Następuje dalszy rozwój zarodka. Polega on na podziale jaja- w/g zasady z jednej komórki dwie z dwóch cztery z czterech osiem i tak dalej na miliony komórek z których, będzie składało się Twoje dziecko. Najważniejszym   okresem jest okres zarodkowy. Tworzą się  wtedy tkanki – kostna, mięśniowa i łączna. Oraz narządy serce, płuca, mózg i narządy rozrodcze itd. Okres ten trwa do 3 miesiąca i zarodek czerpie żywotność z Twojej  krwi.

6 tydzień – 8 tydzień od poczęcia

W tym czasie Twoje dziecko, Traktowane jest  jako płód, ma 2-3 mm długości i wygląda jak mała fasolka. Można już odróżnić główkę, pojawiają się zawiązki kończyn. Serduszko bije  i pompuje krew już od 21 dnia życia. Od tego momentu zaczyna się bardzo intensywny wzrost i rozwój płodu. Nigdy później w czasie życia pozamacicznego nie będzie tak znacznego przyrostu równocześnie masy jak i długości ciała. Możesz już przybrać na wadze ok.1kg. Jeżeli masz ochotę na pewne potrawy to ich nie unikaj. Jeśli  masz kaprysy żywieniowe- spełniaj je. Przyrost masy ciała powinien być stopniowy, ale nie gwałtowny nie więcej niż 1000g na miesiąc. Prawidłowy przyrost wagi w ciąży to 9-13kg lub 20% masy ciała przed ciążą. Jeżeli przytyjesz więcej, nie będzie to miało wpływu na wagę Twojego dziecka, tylko odłoży  Ci się jako tkanka tłuszczowa.

7 tydzień – 9 tydzień od poczęcia

Główka cały czas się zwiększa. W mózgu mnożą się komórki nerwowe i rozgałęzienia tworząc prymitywne neuronowe ścieżki. Zawiązki kończyn się wydłużają i dzielą na fragmenty, które później przekształcą się w ramiona, przedramiona, dłonie, uda, podudzia i stopy. Powstają palce u rąk i nóg z błonami. Serduszko jest już w pełni ukształtowane i składa się z dwóch przedsionków i dwóch komór. Rozwijają się płuca, jelita i trzustka. Twój płód ma już około 1 centymetra długości.

8 tydzień – 10 tydzień od poczęcia

Zaczynają się tworzyć powieki, na razie zamknięte. Płód otoczony jest pęcherzem płodowym z  płynem owodniowym. Płód będzie w nim przebywał do czasu narodzin. i tworzy on środowisko życia wewnątrzmacicznego. Umożliwia płodowi nie tylko swobodne poruszanie się w Twoim łonie, ale chroni przed urazami, wstrząsami. Owodnia stanowi również barierę dla drobnoustrojów znajdujących się w pochwie. Zaczyna kostnieć szkielet malca. Kręgosłup ma grubość szpilki, a żebra włosa.

Do ósmego tygodnia ciąży, chłopiec i dziewczynka mają takie same komórki i gruczoły płciowe. Płód ma 1,5 centymetra długości i waży około 1 grama. Pod koniec II-miesiąca Twoja macica naturalnej wielkości pięści, powiększyła się do pokaźnego grejpfruta. Zarodek był rozmiarów pestki jabłka, a pod koniec truskawki.

Badania, które powinnaś wykonać:

  • analiza krwi – określenie grupy krwi oraz czynnika Rh – w pierwszym trymestrze ciąży,
  • morfologia – co miesiąc,
  • badanie ogólne moczu – regularnie co miesiąc,
  • cytologię – mikroskopowe badanie wymazu z szyjki macicy – w pierwszym trymestrze ciąży
  • glukoza w surowicy krwi – na początku ciąży oraz w 5. lub 6. miesiącu
  • HBS – badanie krwi w kierunku żółtaczki zakaźnej typu B – drugi raz pod koniec ciąży
  • stopień czystości pochwy – badanie bakteriologiczne wydzieliny z dróg rodnych – w I-trymestrze
  • WR – badanie w kierunku kiły – na początku i na końcu ciąży,
  • badanie krwi wykrywające przeciwciała różyczki – w pierwszym trymestrze ciąży, następnie w zależności od wyników,
  • badania w kierunku toksoplazmy

Uwagi

Możesz zauważyć, że Twój biustonosz  nie jest już komfortowy. Wkrótce będzie potrzebny  większy rozmiar. Wzrost poziomu hormonów powoduje wzrost piersi i innych tkanek  Wszystko w ramach przygotowań do laktacji. Twoje piersi mogą nadal rosnąć przez cały okres ciąży.

W tym  okresie możesz czuć się zmęczona. Nie unikaj drzemki w ciągu dnia, jeśli masz na nią ochotę. Twój organizm dopiero przystosowuję się do nowej sytuacji – ciąży.

Zobacz film poglądowy – ilustrujący poruszone tematy powyżej.

Pregnancy: Weeks 5-8 (Month #2)

Podziel się swoją opinią
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments