1. Strona główna
  2. »
  3. CIĄŻA
  4. »
  5. Kalendarz księżycowy ciąży
  6. »
  7. Drugi trymestr ciąży – 4 miesiąc księżycowy – 13-16 tydzień

Drugi trymestr ciąży – 4 miesiąc księżycowy – 13-16 tydzień

Drugi trymestr ciąży trwa od końca pierwszego trymestru to znaczy od 13 do 27 tygodnia ciąży. Prezentujemy  4 miesiąc księżycowy, czyli 13-16 tydzień ciąży.

fotokarty

Masz dobre samopoczucie, za tobą są dolegliwości poprzedniego trymestru, a do objawów trzeciego trymestru trochę poczekasz. Możesz doznać i odczuć skurcze macicy  będą nieregularne i niebolesne. Możesz  także odczuwać ból z powodu rosnącej macicy, która powoduje rozciąganie narządów w miednicy. Jest to  ból więzadeł obłych, dlatego, że się rozciągają. Występuje zazwyczaj obustronnie bo są  one   przyczepione do macicy i do bocznych ścian miednicy.  Mogą wystąpić plamienia krwią. Powodem krwawienia w tym okresie może być nisko usadowione   łożysko. W miarę wzrostu macicy, odsuwa się od szyjki macicy i wszystko wraca do normy poczujesz ruchy swojego dziecka, zaczynają się między 16 a 20 tygodniem ciąży.

13 tydzień – 15 tydzień od poczęcia

Zaczęłaś drugi trymestr ciąży i najbardziej znaczący etap rozwoju płodu został zakończony, znacznie zmalało ryzyko poronienia. A u malca zaczynają się intensywne zmiany. Poszczególne organy zaczynają pracować same. Nerki zaczynają produkować mocz, wątroba zaczyna wydzielać żółć, a trzustka insulinę. Rozwija się zmysł smaku. Maluch otwiera usta i połyka wody płodowe, ćwiczy układ trawienny. Rozwijają się też struny głosowe i ma odruch ssania. W płynie owodniowym  dziecko może  machać rękami i nogami. Ale wody płodowe tłumią ruchy malca na tyle że nic nie czujesz. Dziecko ma teraz zwinięte w kłębek 6,5-8 centymetrów długości i waży około 15-20 gramów.

14 tydzień – 16 tydzień od poczęcia

Dziecko nadal rośnie i intensywnie się rozwija. W mózgu co minutę powstaje 250 tysięcy nowych komórek. Całe Jego ciało staje się wrażliwe na dotyk. Zaczyna ćwiczyć mięśnie twarzy i przygotowywać do nauki ssania. Potrafi już się podrapać, robić miny i marszczyć czoło.Umie się też podrapać, kręcić głową, podkurczać palce stóp i ssać palec Dziecko ma  teraz zwinięte w kłębek 8-9 centymetrów długości i waży około. 25-30 gramów.

15 tydzień- 17 tydzień od poczęcia

Możesz zobaczyć lub już widziałaś USG. W badaniu 3D widać jak maluchy ssą kciuk i wywijają nóżkami i rączkami, a mięśnie twarzy pracują im cały czas. Teraz  malec szybko rośnie, ale mniej przybiera na wadze. Nie zaczął jeszcze gromadzić tkanki tłuszczowej. Skóra Twojego dziecka jest cienka, że widać przez nią naczynia krwionośne. Powstaje szczątkowe owłosienie główki (meszek).Zaczęły już pracować gruczoły dokrewne, trzustka wytwarza insulinę, tarczyca tyroksynę, a wątroba żółć.
Dziecko ma teraz zwinięte w kłębek 11 centymetrów długości i waży około. 50 gramów.

16 tydzień – 18 tydzień od poczęcia

Spodziewaj się odczuwalnych ruchów Swojego dziecka, między 16-20 tygodniem. Nogi i ręce stają się dłuższe. Maluch może już usłyszeć Twój głos, a po urodzeniu pamiętać melodie, które słuchał razem z Tobą. Dzięki temu, że uszy maleństwa rozwinęły  się zewnętrznie i wyglądają jak normalne. Oczy dziecka zbliżają się do nosa, który stał się lekko zadarty i dość płaski, przystosowany do oddychania przy  Twojej piersi. Kości zaczynają twardnieć, a szkielet dziecka byłby już widoczny na zdjęciu rentgenowskim.   Dziecko ma teraz długość 12 centymetrów  i waży około 80 gramów.

Badania, które powinnaś wykonać: kontrolna wizyta u ginekologa oraz badanie moczu z określeniem poziomu cukru i białka

Twoja ciąża staje się widoczna, a nudności i wymioty powoli zanikają. Za to wzrasta Ci apetyt. Odtąd powinnaś mieć więcej energii i czuć się o wiele lepiej. Kontynuuj zdrowe odżywianie, pij dużo soków, wody i mleka każdego dnia. Zadbaj o odpowiednią aktywność fizyczną. Ciąża to nie choroba. Im bardziej zaawansowana ciąża, tym trudniej znaleźć Ci pozycję do spania.

Zobacz film poglądowy – ilustrujący poruszone powyżej tematy.

Pregnancy Weeks 13-16 (Month #4)

 

 

 

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Gość
Gość
11 lat temu

Chyba się Państwu coś pomieszało… [b]14[/b] TYDZIEŃ CIĄŻY to [b]12[/b] TYDZIEŃ PO POCZĘCIU a nie 16. Raczej poczęcie nie mogło być przed ciążą.