Plan porodu

W kwietniu 2011 roku do standardu opieki okołoporodowej wprowadzono wiele zmian. Jedną z nich jest dwprowadzenie planu opieki prenatalnej oraz planu porodu.

Plan opieki prenatalnej
Założenia są takie – plan opieki prenatalnej to dokument, które pozwala przyszłej mamie i osobie prowadzącej ciążę ( może to być lekarz ginekolog, może to być także wykwalifikowana położna) omówić wszelkie kwestie związane z opieką medyczną nad przyszłą mamą. Plan taki zawiera m.in. spis badań i zabiegów, jakie czekają ciężarną oraz wskazanie czasu ich wykonywania. Ważne – plan opieki prenatalnej sporządza lekarz lub położna, konsultując się – co oczywiste – z przyszłą mamą.

Plan porodu
Plan porodu to dokument medyczny, który ma na celu poznanie oczekiwań ciężarnej wobec porodu. Plan porodu pozwala przyszłej mamie na zakomunikowanie, jakie są jej oczekiwania wobec porodu – m.in. w jakiej pozycji chce rodzić, czy chce być znieczulona, czy decyduje się na poród rodzinny, czy chce mieć przeprowadzony zabieg nacinania krocza etc. Plan porodu nie ma jednej formy – gotowego urzędniczego formularza, więc każda mama listę swoich oczekiwań spisuje samodzielnie. Plan porodu zabierasz ze sobą do szpitala.

Teoria kontra życie
Założenia związane z powstaniem planu porodu były szczytne – plan miał bowiem pomóc ciężarnej przejść przez poród w jak najbardziej komfortowych warunkach, zgodnie z własnymi oczekiwaniami i wyobrażeniami. Aby jednak mogło tak być, w polskiej służbie zdrowia ( m.in. w kwestii wyposażenia szpitali) musi się jeszcze wiele zmienić. Dlatego, aby uniknąć rozczarowania w tak ważnym życiowym momencie, jakim jest poród, warto skonsultować przygotowany wcześniej plan porodu ze szpitalem.
Warto też mieć na uwadze, że nie da się przewidzieć porodu w 100%. Poród to sytuacja dynamiczna i fizjologia może szybko zmienić się w patologię. Gdy tak się dzieje, wtedy trzeba działać szybko. I o spełnianiu życzeń i oczekiwań zwykle nie może być mowy.

Zobacz:  Co dzieje się po porodzie?

 

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments