Pneumokoki

pneumokoki

Co roku z powodu zakażenia pneumokokami umiera na świecie ponad 1,5 mln osób. Bakterie te stanowią największe zagrożenie dla dzieci do drugiego roku życia – podkreślali lekarze w czwartek na konferencji prasowej w Warszawie.

„Najlepsze, co można zrobić, by zabezpieczyć swoje dziecko przed pneumokokami, to zaszczepić je w pierwszym kwartale życia” – powiedział prof. Janusz Gadzinowski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Szczepionkę (tzw. 7-walentną), która chroni przed siedmioma najgroźniejszymi dla dzieci serotypami pneumokoków, zarejestrowano w Unii Europejskiej w 2000 r. W Polsce jest ona dostępna od 2005 r. Szczepionka jest bardzo bezpieczna i skuteczna – obniża ryzyko inwazyjnej choroby pneumokokowej o ponad 90 proc. Jedynym przeciwwskazaniem do jej stosowania jest uczulenie na jeden z jej składników.

„Zakażenia pneumokokami stanowią realny problem. Nie jest on wymyślony przez firmy farmaceutyczne czy specjalistów od szczepień. Co roku z powodu tych zakażeń umiera na świecie więcej osób niż z powodu zakażeń meningokokami. Jednak zgony dotyczą głównie małych dzieci i dlatego są mniej nagłaśniane w mediach” – powiedział dr Paweł Grzesiowski z Narodowego Instytutu Leków. Dlatego pneumokoki są określane jako „cichy zabójca małych dzieci”.

Jak przypomniał specjalista, głównym źródłem zakażenia pneumokokami są ludzie, zwłaszcza dzieci. Bakterie te bytują w śluzówce gardła i nosa. Łatwo się rozprzestrzeniają – przeważnie drogą kropelkową, ale też przez kontakt bezpośredni czy kontakt z przedmiotami, na których znajduje się wydzielina z dróg oddechowych.

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments