Czy czytanie, rozmowy, puszczanie muzyki dziecku przed narodzinami mają sens? Czyli o nawiązywaniu kontaktu i stawaniu się rodzicem.
Ciąża to niezwykły czas. Nowe życie, fenomen narodzin, wsparcie i troska ze strony otoczenia …Przyszłym rodzicom łatwo dać się ponieść fali euforii, zachwytu i podekscytowania. Obmyślać scenariusze zdarzeń, w których główną rolę odgrywają mama, tata oraz ich najcudowniejsze na świecie, choć jeszcze nienarodzone, dziecko… – Właśnie przeczytałam, że płód w 24 tygodniu ciąży zaczyna słyszeć dźwięki. Wiedziałeś o tym?- W 24 tygodniu? To nasz maluszek już słyszy? Halo tu tata! – Ciekawe co słyszy? Może powinniśmy mu puszczać muzykę poważną? Słyszałam, że dzięki temu dziecko staje się wrażliwsze i spokojniejsze…
Albo czytajmy mu poezję… Koleżanka mówiła, że to sprzyja rozwojowi intelektu w przyszłości.- Lepiej mówmy mu, że ma być grzeczny i wyrozumiały dla rodziców jak się urodzi. Myślisz, że jak będę to przy tobie powtarzał codziennie przez kolejne 15 tygodni to on to zapamięta? To właśnie magia, jaką wnosi sama świadomość stania się rodzicem. Magia, która skłania dorosłych do mówienia do kobiecego brzucha, czytania mu, śpiewania, głaskania i traktowania bardzo personalnie… Czy nawiązywanie kontaktu z nienarodzonym dzieckiem ma rzeczywiście sens? Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu nieco bliżej.
By odpowiedzieć na to pytanie badacze obserwowali reakcje płodów na różne typy bodźców dźwiękowych. Okazało się, że maluszki nie tylko poruszają się w odpowiedzi na dźwięki (podobnie zresztą reagują na intensywne bodźce świetlne), ale zmienia się także tempo pracy ich serca, rytm oddechu, a nawet mimika twarzy. Niektóre z takich płodowych reakcji (głównie dotyczące tempa pracy serca) mogą stanowić wskaźnik przyszłego temperamentu dziecka. Jest to jednak zależność nieco bardziej skomplikowana, niż potoczna opinia o tym, że im intensywniej i częściej maluch porusza się w łonie mamy, tym będzie po narodzinach żywszy.