Obrzęki – ciążowe dolegliwości

Wiele przyszłych mam na co dzień boryka się z problemem opuchniętych nóg, kostek, stóp i palców.

I chociaż niewielka opuchlizna jest zjawiskiem zupełnie normalnym , występującym  przede wszystkim w drugiej połowie ciąży, dla  to jednak zawsze powinno się je mieć na oku. Okazuje się bowiem, że obrzęk obrzękowi nierówny.

Czym są obrzęki ciążowe?
Obrzęki ciążowe, czyli nadmierna ilość płynów w przestrzeni pozanaczyniowej,  powstają w wyniku zatrzymywania się wody w organizmie. To zjawisko dość powszechne – boryka się z nim 8 na 10 przyszłych mam. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim dlatego, że w organizmie przyszłej mamy jest dużo więcej płynów niż przed ciążą. Objętość krwi zwiększa się o 2,5 litra.  Gdy następuje ucisk macicy na żyłę główną dolną, wówczas pojawiają się trudności z odpływem krwi z kończyn dolnych, czego efektem są właśnie obrzęki.  Obrzęki u przyszłych mam najczęściej pojawiają się na nogach, rękach, ale czasem mogą także występować na twarzy, głównie pod oczami.

Kiedy powinien zobaczyć nas lekarz?
Lekarze są jednomyślni – niewielka opuchlizna jest stanem normalnym i nie świadczy o patologii ciąży. Jednocześnie zaleca się dokładną obserwację ciała. Jeśli opuchliźnie nóg, rąk i twarzy towarzyszy wysokie ciśnienie tętnicze, bóle w górnej części brzucha oraz kłopoty z widzeniem – nie zwlekaj! Koniecznie udaj się do lekarza. Takie sygnały mogą świadczyć o stanie przedrzucawkowym. Stan przedrzucawkowy to poważne powikłanie ciążowe i zazwyczaj kończy się hospitalizacją przyszłej mamy. Jest to stan patologiczny, które może niekorzystnie wpłynąć na łożysko oraz na sam płód. To sytuacja groźna i dla mamy ( uszkodzenie nerek, naczyń krwionośnych, układu nerwowego), i dla dziecka (niedotlenienie płodu, zaburzenia rozwoju płodu).

Zobacz:  Baby blues
Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Gość
Gość
13 lat temu

krotko, zwiezle i na temat. fajny tekst