Karmienie dziecka w pierwszych miesiącach jego życia dla większości osób nie stanowi większego problemu. Jeśli tylko matka nie boryka się z brakiem pokarmu, karmienie piersią jest polecane jako najlepszy i jedyny właściwy sposób odżywiania maluszka. Jednak z każdym dniem zbliża się ta chwila, w którym do jadłospisu naszej pociechy trzeba zacząć wprowadzać nowe produkty.

fotokarty

Kiedy mleko to za mało?

Mleko matki jest źródłem niezwykle cennych składników odżywczych, takich jak białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy, składniki mineralne, probiotyki oraz substancje odpornościowe, niezbędnych do prawidłowego rozwoju dziecka. Pokarm kobiety przestrzegającej zdrowej i zbilansowanej diety, będzie w zupełności zaspokajać wszelkie potrzeby żywieniowe maleństwa do około 6. miesiąca życia.

Po upływie tego czasu karmienie piersią będzie stanowiło już jedynie pewną część ogólnego odżywiania dziecka. Konsumpcja nowych produktów, które muszą być dostosowane do wieku malucha, początkowo będzie niejako degustacją mającą na celu zapoznanie się z nowymi konsystencjami, smakami i zapachami. Z biegiem miesięcy jego apetyt na kulinarne nowości będzie się zwiększał, a rodziców nie ominą rozmaite wątpliwości.

Śniadanie, obiad i kolacja dla rocznego dziecka

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia również dla rocznego dziecka. W jego skład powinno wchodzić mleko i jego przetwory, przykładowo jogurty lub kefiry. Zimą z kolei, kiedy chłodne dni stają się codziennością, bez obaw można podać kakao. Gdy nasza pociecha już skończyła rok, w jej diecie nie może zabraknąć urozmaiconych rodzajów pieczywa oraz dodatków w postaci warzyw.

Carriwell

Jeśli na obiad dla rocznego dziecka przygotowujemy zupę, pamiętajmy, że właściwa będzie tylko ta ugotowana na bazie warzyw. Natomiast drugie danie może składać się z mięsa drobiu lub ryb, a ponadto ziemniaków, kaszy czy makaronu oraz oczywiście warzyw w formie surówki. Ostatni główny posiłek, czyli kolacja, musi być lekkostrawny, a w tej roli idealnie sprawdza się chude mięso oraz mleko i jego przetwory.

Posiłki uzupełniające dla rocznego dziecka

Doskonałym uzupełnieniem zdrowej i zbilansowanej diety rocznego dziecka będą posiłki uzupełniające, takie jak drugie śniadanie i podwieczorek. Najlepiej, aby były przygotowane na bazie mleka lub jogurtu z dodatkiem świeżych owoców. Na podwieczorek można sobie także pozwolić na odrobinę słodyczy i przyrządzić pyszny deser. Źródłem rozkoszy dla podniebienia malucha będą naleśniki, omlety, kisiel, budyń czy koktajle mleczno-owocowe.

Przygotowanie odpowiednich potraw dla rocznego dziecka początkowo może wydawać się skomplikowane, jednak bardzo szybko okazuje się, że nie ma w tym nic trudnego. Najważniejsze, aby posiłki posiadały właściwą wartość energetyczną i odżywczą, zawierały proporcjonalną ilość białka, tłuszczu, węglowodanów, a także witamin i składników. Takie menu będzie się niewątpliwie znakomicie komponować z pokarmem naturalnym.