1. Strona główna
 2. »
 3. NIEMOWLĘ
 4. »
 5. Karmienie
 6. »
 7. Jak sobie radzić z zastojem pokarmu?

Jak sobie radzić z zastojem pokarmu?

Masz wrażenie, że Twoje piersią są obrzmiałe i pełne mleka? W dotyku wyczuwasz niewielkie guzki? Wszystko wskazuje, że problemem jest zastój pokarmu. Dowiedz się, w jaki sposób wyeliminować tę przypadłość.

fotokarty

Zastój pokarmu to częsta dolegliwość, z którą spotykają się świeżo upieczone mamy. Zwykle pojawia się w początkowym okresie laktacji – w ciągu kilku dni po porodzie. Czasami jednak może wystąpić nieco później. Niezależnie od przyczyny takiego stanu, należy poznać sposoby pozwalające na wyeliminowanie tej przypadłości.

Jak rozpoznać zastój pokarmu?

Zastój może być związany np. z nadmierną produkcją mleka niedostosowaną do potrzeb żywieniowych noworodka. Może także wynikać z niedrożności kanalików odprowadzających mleko. Ryzyko powstania dolegliwości zwiększa nieprawidłowa technika przystawiania malucha – gdy dziecko ssie płytko, wówczas nie dochodzi do całkowitego opróżnienia piersi.

Objawy zastoju pokarmu są dość charakterystyczne. Problem ten rozpoznasz m.in. po symptomach, takich jak:

 • uczucie bólu,
 • obecność wyczuwalnych w dotyku guzków,
 • napięcie i zaczerwienienie skóry na piersiach,
 • pogorszenie samopoczucia,
 • obrzmienie piersi.

Jeżeli zastój ma charakter miejscowy, wówczas objawy nie będą obejmowały całej piersi.

Zastój pokarmu – jak go wyeliminować?

Istnieje wiele sposobów, które pozwalają wyeliminować zastój pokarmu w piersiach. Są to przede wszystkim czynności ułatwiające wypływ mleka.

 • Przystawiaj niemowlę jak najczęściej

Jeżeli cierpisz z powodu zastoju mleka, nie rezygnuj z karmienia. Przystawiaj maluszka jak najczęściej, zawsze rozpoczynając od chorej piersi.

 • Odciągaj pokarm między karmieniami

Aby usunąć zalegający pokarm, możesz posłużyć się laktatorem. Pamiętaj jednak, aby nie opróżniać piersi do końca – jedynie do momentu, w którym poczujesz ulgę.

 • Wykonaj ciepły okład

W walce z zastojem pokarmu pomóc może ciepły okład. Przyłóż do piersi np. ogrzaną pieluszkę tetrową lub przyklej specjalne plastry rozgrzewające. Ułatwi to wypływ mleka.

 • Wykonaj delikatny masaż

Przed przystawieniem malucha do piersi, a także podczas karmienia możesz wykonywać masaż. Muszą to być jednak bardzo delikatne ruchy. Silne uciskanie czy ugniatanie może bowiem pogorszyć sprawę, powodując m.in. uszkodzenie pęcherzyków mlecznych.

 • Chłodny okład po karmieniu

O ile przed podaniem mleka zaleca się wykonać ciepły okład, tak po zakończeniu karmienia pomocny może okazać się zimny okład. Przyłóż go do piersi na 20-30 minut, by w ten sposób złagodzić dolegliwości bólowe oraz delikatnie zmniejszyć laktację.

Zastoju piersi nie można lekceważyć

Zastój pokarmu w piersiach nie zniknie samoistnie. Dlatego takiego stanu nie można lekceważyć. Może to bowiem skutkować m.in. zapaleniem piersi i powstaniem ropnia.

Do lekarza należy niezwłocznie zgłosić się wówczas, gdy zastojowi mleka towarzyszy m.in. gorączka, dreszcze, duże zgrubienie w piersi.

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments