5 rad na pierwsze dni dziecka w żłobku

Twoje maleństwo, dotychczas bezpiecznie tulone w ramionach, dziś stawia pierwsze kroki w nowym, nieznanym świecie. To pierwszy tak ważny etap, kiedy dziecko przestaje przebywać pod opiekuńczymi skrzydłami rodziców. Jak zapewnić maluchowi poczucie bezpieczeństwa i miłości w nowym środowisku? Poznaj wskazówki, dzięki którym pierwsze dni dziecka w żłobku będą pozbawione stresu.

Buduj zaufanie, unikaj błędów

Moment rozstania z dzieckiem jest emocjonującym przeżyciem, które znacznie trudniej znoszą rodzice niż sam maluch. To oczywiste, że chcesz, aby Twoja pociecha czuła się bezpiecznie w nowym środowisku. Proces adaptacji przebiegnie o wiele sprawniej, jeśli zastosujesz poniższe wskazówki:

  • nie płacz – dziecko natychmiast odczyta Twoje emocje i zacznie je naśladować, podświadomie czując, że dzieje się coś złego. Rozstanie powinno nastąpić w radosnej atmosferze,
  • nie kłam – że za chwilę wrócisz, że jesteś w pomieszczeniu obok, że idziesz tylko porozmawiać ze żłobkową ciocią. Buduj zaufanie dziecka na prawdzie, a nie będzie czuło się zagubione,
  • pożegnaj się – nie znikaj niezauważony, zostawiając malucha bez pożegnania. Powiedz dokładnie, kiedy wrócisz.

Stopniowe wprowadzanie

Podobnie jak roślinka potrzebuje czasu, by zakorzenić się w nowej doniczce, tak i dziecko potrzebuje czasu, by oswoić się ze żłobkiem. Zaczynaj od krótkich wizyt w żłobku, stopniowo wydłużając czas pobytu malucha. To pozwoli mu na spokojne zapoznanie się z nowym miejscem, zabawkami i opiekunami. Doskonałym przykładem, jak to może przebiegać w bardzo przyjazny dla dziecka sposób, jest Żłobek Jasło. Uśmiechnięte ciocie, przytulna sala i mnóstwo kolorowych zabawek sprzyjają udanej integracji maluszka z nowym otoczeniem.

Otwarta komunikacja z opiekunami

Zbuduj z opiekunkami zaufaną relację. Opowiadaj im o zwyczajach Twojego dziecka, o tym, co lubi, a czego nie, kiedy zasypia i jak reaguje na różne sytuacje. Dzięki temu opiekunki będą mogły lepiej dostosować się do potrzeb Twojego malucha, co zwiększy jego poczucie bezpieczeństwa.

Zobacz:  Wybór odpowiedniego przedszkola lub żłobka

Ulubiona zabawka

Zwykle do żłobka nie wolno przynosić własnych zabawek, bo mogą wywoływać konfliktowe sytuacje między dziećmi. Dlatego upewnij się, że możesz pozwolić sobie na odstępstwo od reguły w pierwszych dniach malucha w nowym otoczeniu. Gadżet lub zabawka będzie przypominać dziecku o bezpiecznym domu i osłodzi trudne chwile.

Nagroda za dobre zachowanie?

Rodzica, który odbiera ze żłobka szczęśliwe dziecko, przepełnia poczucie dumy. Stąd prosta droga do uwolnienia dalszych emocji. Nie działaj pod ich wpływem, nagradzając malucha za dobre zachowanie. Zakup nowej zabawki za to, że nie rozpłakał się w żłobku, nie jest rozsądnym działaniem. O wiele lepiej szczerze pochwalić malucha, nawiązując do faktu, że wśród rówieśników i cioć jest naprawdę fajnie!

Każde dziecko jest inne, dlatego proces adaptacji może mieć różny przebieg. Dla dziecka w tych trudnych początkach Twoje wsparcie i miłość są najważniejsze. Bądź cierpliwy i uważnie obserwuj jego zachowania, a jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, porozmawiaj z opiekunkami w żłobku. Rady doświadczonej kadry mogą okazać się niezwykle cenne.

Artykuł sponsorowany

Podziel się swoją opinią
Redakcja
Redakcja
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments