Akcja „Nie smuć misie”

NIE SMUĆ MISIE, czyli przedświąteczne akcje w sklepach z zabawkami w obronie praw pracowników chińskich fabryk.

Aktywiści w maskach smutnych misiów 11 grudnia ponownie wejdą do sklepów z zabawkami w Warszawie i w Krakowie aby zwrócić uwagę na złą sytuację w chińskich fabrykach. Tym razem będzie z nimi Debby Chan, obrończyni praw człowieka i praw pracowniczych z Hongkongu.

Akcja jest częścią kampanii „Kupuj odpowiedzialnie zabawki” prowadzonej przez Polską Zieloną Sieć od 2009 r. Organizatorzy kampanii alarmują: w chińskich fabrykach zabawek robotnicy pracują po 16 godzin dziennie, czasami mając tylko jeden wolny dzień w miesiącu, obsługują niebezpieczne maszyny bez przeszkolenia i kontaktują się ze szkodliwymi substancjami bez wyposażenia ochronnego. Wielkie marki, które firmują najpopularniejsze wśród dzieci zabawki, przymykają oczy na postępowanie kierownictwa chińskich fabryk. Polska Zielona Sieć wraz z innymi europejskimi organizacjami zbierają podpisy pod petycją skierowaną do przedstawicieli przemysłu zabawkarskiego.
– Od prawie dwóch lat prowadzimy ciągły dialog z takimi firmami jak Disney czy Mattel, a także z założoną przez nie Międzynarodową Radą Przemysłu Zabawkarskiego. Ich przedstawiciele obarczają winą konsumentów, którzy rzekomo nie dbają o nic poza niską ceną. Wiemy, że jest inaczej i chcemy to udowodnić. – Mówi Justyna Szambelan z Polskiej Zielonej Sieci.

Do wspierania działań kampanii będzie zachęcać Debby Chan, która zajmuje się w Chinach śledzeniem nadużyć w zakładach wytwarzających produkty najbardziej znanych marek zachodnich. Przez ostatnie 5 lat przeprowadziła wiele wywiadów w pracownicami fabryk i odkryła przy tym liczne przypadki łamania ich praw pracowniczych oraz praw człowieka. Na co dzień mieszka w Hongkongu i działa w organizacji SACOM (Students and Scholars Against Corporate Misbehaviour).

Konferencja prasowa na temat działań kampanii odbędzie się:
10 grudnia w Warszawie, Centrum Prasowe PAP, ul. Bracka 6/8, godz. 11.00

Happeningi NIE SMUĆ MISIE! odbędą się:
11 grudnia o godz. 12.00
– w Warszawie w CH Arkadia, Aleja Jana Pawła II 82
– w Krakowie w Galerii Krakowskiej, ul. Pawia 5

Zobacz:  Pierwsza komórka z CenterNet

 

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments