1. Strona główna
  2. »
  3. PIĘKNA MAMA
  4. »
  5. SPA & Wellness
  6. »
  7. Aktywne kobiety szybciej zachodzą w ciążę

Aktywne kobiety szybciej zachodzą w ciążę

Umiarkowane ćwiczenia zwiększają szanse na zajście w ciążę u kobiet starających się o dziecko – wynika z badań, które publikuje pismo „Fertility and Sterility”.

fotokarty

Jednak zbyt intensywne ćwiczenia nie dają już korzyści, a u pań ważących prawidłowo lub bardzo szczupłych wręcz opóźniają poczęcie dziecka. Choć regularna aktywność fizyczna została powiązana z niższym ryzykiem wielu schorzeń, jak cukrzyca typu 2, choroby układu sercowo-naczyniowego, a nawet depresja, jej wpływ na płodność nie został dobrze poznany.

Naukowcy amerykańscy z Boston University we współpracy z kolegami z Danii przeprowadzili badania w grupie ponad 3,6 tys. duńskich kobiet w wieku 18-40 lat, które przez rok starały się o dziecko. Wszystkie pozostawały w stałym związku z mężczyzną i nie były leczone z powodu niepłodności.

Panie miały oszacować, ile godzin tygodniowo spędzały w ostatnim roku na ćwiczeniach, a także ocenić intensywność treningów. W trakcie badań niemal 70 proc. pań zaszło w ciążę.

Analiza ujawniła, że u wszystkich kobiet, niezależnie od masy ciała, ruch o średnim natężeniu, jak np. spacery, jazda na rowerze, a nawet praca w ogrodzie był związany z szybszym poczęciem dziecka.

Te, które poświęcały ponad 5 godzin tygodniowo na umiarkowaną aktywność fizyczną miały o 18 proc. większe szanse zajść w ciążę w każdym cyklu menstruacyjnym niż kobiety, które ćwiczyły umiarkowanie przez mniej niż godzinę w tygodniu.

Okazało się jednak, że intensywne ćwiczenia, takie jak bieganie czy aerobik, wykonywane przez wiele godzin w tygodniu opóźniały zajście w ciążę u pań o prawidłowej masie ciała lub bardzo szczupłych. Kobiety ćwiczące energicznie przez ponad 5 godzin tygodniowo miały o 32 proc. mniejsze szanse zajść w ciążę w każdym cyklu miesięcznym niż te, które wcale nie angażowały się w intensywne ćwiczenia.

Nie stwierdzono natomiast zależności między energiczną aktywnością fizyczną a zachodzeniem w ciążę u kobiet z nadwagą lub otyłością, tj. tych, których wskaźnik masy ciała (BMI) wynosił 25 lub więcej.

„To badanie jako pierwsze wykazało, że wpływ aktywności fizycznej na płodność zależy od wskaźnika masy ciała” – skomentowała dla Reutersa główna autorka pracy Lauren Wise z Boston University.

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments