1. Strona główna
  2. »
  3. AKTUALNOŚCI
  4. »
  5. Wiadomości
  6. »
  7. Baby Boom w stolicy

Baby Boom w stolicy

ciaza

W 2008 roku w Warszawie urodziło się ponad 36 tys. dzieci. W ciągu ostatnich 10 lat liczba narodzin w stolicy wzrosła prawie o 100%. Okazuje się, że już teraz w warszawskich szpitalach brakuje ok. 1,5 tysiąca miejsc dla kobiet tuż przed porodem lub tuż po urodzeniu dziecka.

Pań w ciąży jest tak dużo, że większość warszawskich oddziałów położniczych nie prowadzi zapisów. W całym mieście praktycznie nie ma już wolnych łóżek. Niektóre szpitale wymieniają się informacjami o wolnych łóżkach- wniosek nikt nad tym nie panuje. Lekarze uspokajają , że żadnej rodzącej kobiety nie zostawią na pastwę losu – ale tylko w sytuacji,  gdy poród już się zaczął…

Jak często w takich sytuacjach kryzysowych, pojawia się czarny humor – może kobieta urodzi w domu lub w drodze do szpitala? – w sumie tak by było najwygodniej…

Czy istnieje rozwiązanie takiej dramatycznej sytuacji w Warszawie? Podobno wystarczy zwiększyć liczbę łóżek i lekarzy, bo ani jednego ani drugiego nie przybywa przy 100% wzroście narodzin w Warszawie. Kolejne dobre rady to odsyłanie do domu kobiet z zagrożoną ciążą oraz skrócenie pobytu kobiet po porodzie w szpitalu. Pomysły te nie znajdują aprobaty wśród mam.

„Jestem w 9 miesiącu ciąży” – mówi Pani Agnieszka z Warszawy. „Moja ciąża jest wyczekana, bardzo się cieszę, że już niedługo zostanę mamą. Ciążę znoszę bardzo dobrze, nie narzekam na zdrowie i typowe dolegliwości jakie mają przyszłe mamy. Myśl jednak o porodzie w szpitalu w Warszawie przyprawia mnie o mdłości … Pozostaje liczyć tylko na łut szczęścia, oby go nie zabrakło” 

Dodajmy jeszcze, że przyszłe mamy zapłacą za taką sytuację nie tylko stresem i bezsennymi nocami. W końcu poród to też wydatek. Oto jak przedstawiają się dodatkowe koszty (oprócz stresu związanego z samym przyjęciem do szpitala):  sala jednoosobowa 400 zł, położna na wyłączność 600 zł, znieczulenie 0 – 700 zł. 

Dla porównania poród w domu kosztuje od 1 500 zł, a poród w prywatnej klinice to już wydatek od  8 000 do 11 000 zł.

Opracowanie www.baby-shower.pl (na podstawie TVN Warszawa) 

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Beata
Beata
15 lat temu

a w Anglii….
Ja rodziłam w Anglii. Jednoosobowa sala – koszt 0, położna na wyłączność – koszt 0, znieczulenie – nie korzystałam, tylko gaz rozweselający – koszt 0.