Jak odpowiednio pielęgnować wrażliwą skórę niemowlęcia?

Jak odpowiednio pielęgnować wrażliwą skórę niemowlęcia?

Skóra małego dziecka nie jest w pełni dojrzała i łatwo ulega uszkodzeniu. Znacznie różni się od skóry dorosłych. Jest cieńsza, mniej elastyczna, jaśniejsza, ma inne pH i zawiera mniejszą ilość gruczołów potowych. W związku z tym należy ją odpowiednio pielęgnować, chroniąc przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

fotokarty

Jak powinny wyglądać kąpiele?

Małe dziecko należy myć co najmniej 3 razy w tygodniu, a najlepiej codziennie, szczególnie w miesiącach letnich. Do mycia najlepiej stosować produkty hipoalergiczne, ponieważ nie zawierają perfum i barwników, które mogłyby podrażniać wrażliwą skórę dziecka. Temperatura wody nie powinna przekraczać 37°C, a czas kąpieli nie powinien być dłuższy niż 10 minut. Po myciu skórę należy osuszyć i w razie potrzeby, kiedy skóra jest już widocznie wysuszona, zastosować emolienty. Jeśli na skórze głowy dziecka występuje ciemieniucha, warto na kilkanaście minut przed kąpielą wykorzystać oliwkę, a następnie wyczesać powstałe łuski szczotką do włosów dla niemowląt z delikatnym włosiem.

Zmiana pieluszki

Pieluszkowe zapalenie skóry jest najczęstszą dermatologiczną chorobą występującą u niemowląt, która charakteryzuje się wypryskami (krostkami, grudkami, nadżerkami), często na podłożu rumieniowym, w miejscu przylegania pieluszki do ciała dziecka. Głównym sprawcą choroby jest wilgoć, która zaburza prawidłową florę bakteryjną oraz ciągłe pocieranie skóry przez pieluszkę. Dlatego ważna jest częsta zmiana pieluszki zaraz po tym, kiedy ulegnie zabrudzeniu, oraz pozostawianie skóry chociaż na kilka minut dziennie bez okrycia. Dodatkowo po każdej zmianie pieluszki warto zabezpieczyć skórę specjalnie przeznaczonym do tego celu kremem. Zalecana jest mała ilość maści do niezmienionej chorobowo skóry, bez cynku, o możliwie najprostszym składzie, która pokryje całą skórę, ale jednocześnie pozwoli jej oddychać. Kiedy dojdzie już do odparzeń, należy zmienić maść na taką, której zadaniem jest nie tylko ochrona, ale także regeneracja. Jako profilaktyka na odparzenia u niemowląt idealnie sprawdzi się maść Bepanthen Baby. Dzięki przezroczystej i lekkiej konsystencji pielęgnuje ona skórę, pozwalając jej jednocześnie oddychać, a dodatkowo zawiera prowitaminę B5, która przyspiesza proces naturalnej regeneracji skóry i wzmacnia jej barierę ochronną.

Pielęgnacja w każdą pogodę

Jednymi z najczęstszych błędów w pielęgnacji skóry dziecka są: niedostosowanie ubioru do pogody, używanie syntetycznych, nieprzewiewanych tkanin wzmagających potliwość skóry oraz stosowanie kosmetyków przeznaczonych dla osób dorosłych, które drażnią skórę dziecka. Oprócz odpowiedniego ubioru przed wyjściem na zewnątrz należy także pamiętać o właściwej pielęgnacji skóry. W lecie unikamy słońca i stosujemy kremy z filtrem. W zimie zaś w celu ochrony wrażliwej skóry przed mrozem na 10 minut przed wyjściem pokrywamy odsłonięte okolice twarzy specjalnie do tego przeznaczonym kremem ochronnym. Krem ten musi mieć zaznaczone, że jest kremem na zimę i powinien mieć jak najprostszy skład, pozbawiony wody.

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments