Badanie nasienia – dlaczego warto je wykonać?

Badanie nasienia – dlaczego warto je wykonać?

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) męski czynnik niepłodności stanowi taki sam odsetek przyczyn problemów z poczęciem dziecka jak żeński. W większości wynikają one ze złej jakości nasienia – problemu, który niestety rzadko można wyeliminować nawet przez zmianę trybu życia. Jakie korzyści płyną z wykonania seminogramu?

Czemu służy badanie nasienia?

W czasie seminogramu bada się nasienie w kierunku liczby, budowy oraz ruchliwości plemników (wyrażana w milionach na jeden mililitr ejakulatu). Seminogram pomaga w określeniu męskiej przyczyny niepłodności.

Zdiagnozowanie niskiej jakości nasienia potwierdza tzw. czynnik męski niepłodności. Wykonanie seminogramu może zatem zapobiec poddawaniu się znacznie trudniejszej i bardziej kosztownej diagnostyce niepłodności przez kobietę. Dlatego też jest to podstawowe badanie w niepłodności.

Dlaczego jakość nasienia spada?

Normy ilościowe plemników w jednym mililitrze nasienia są przez Światową Organizację Zdrowia obniżane. Przez ostatnie pół wieku zostały zredukowane do – 15mln/1 ml. Jest to spowodowane coraz mniej korzystnym trybem życia, jaki prowadzą mężczyźni. Do spadku jakości ejakulatu przyczyniają się:

 • siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej,
 • używki,
 • nadmiar cukrów i tłuszczy w diecie,
 • stres,
 • zbyt ciasna bielizna,
 • infekcje układu moczowo-płciowego,
 • czynniki środowiskowe takie jak zanieczyszczenie środowiska, stosowanie w przemyśle substancji mogących mieć wpływ na wydzielanie hormonów (tzw Endocrine Disrubting Factors)

Nie czekaj z badaniem nasienia do ostatniej chwili

Niestety wielu mężczyzn zaczyna myśleć o jakości swojego nasienia dopiero wówczas, gdy pojawiają się problemy z zajściem w ciążę przez jego partnerkę.

Seminogram – jak przebiega?

Pacjent oddaje nasienie do specjalnego pojemnika drogą masturbacji. Najlepiej, jeśli zrobi to w czasie wizyty w klinice, ponieważ wcześniej oddane nasienie będzie tracić na jakości. W przypadku ejakulacji poza Gametą, pacjent powinien przechowywać nasienie w temperaturze 37 stopni Celsjusza. Nasienie powinno być dostarczone możliwie jak najszybciej do kliniki najpóźniej godzinę po ejakulacji – optymalnie w ciągu 30 min. Bardzo ważne jest zachowanie 2-7 dniowego okresu abstynencji seksualnej przed wykonaniem badania, a także powstrzymanie się w tym czasie od przyjmowania używek. Dla lekarza oceniającego wyniki istotna będzie również informacja o przebytych chorobach oraz przyjmowanych lekach.

CASA – komputerowe badanie nasienia

Komputerowe badanie nasienia pozwala na bardzo precyzyjną ocenę liczby oraz żywotności plemników w ejakulacie. Przeprowadzenie tej diagnostyki daje więcej informacji szczególnie o ruchu plemników. Ponadto pomiary dokonywane są z większą precyzją niż w przypadku standardowego badania nasienia, a wyniki dają znacznie bardziej wiarygodne rezultaty. Oba rodzaje badania nasienia można wykonać w Klinikach Leczenia Niepłodności Gameta – więcej dowiesz się na https://gameta.pl.

Jak polepszyć jakość nasienia?

Najprostsze sposoby, które sugeruje się że mogą mieć wpływ na jakość nasienia to:

 • dieta bogata w selen, cynk, antyoksydanty i witaminy C i E,
 • rzucenie nałogów,
 • uprawianie aktywności fizycznej na świeżym powietrzu,
 • nieprzegrzewanie krocza (obcisłe spodnie, bielizna itp.)

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl
Katarzyna Pawłowska

Katarzyna Pawłowska

Pomysłodawca portalu, szczęśliwa mama.

Zobacz również

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments