Migusie – nowoczesny sposób komunikacji z dzieckiem

Małe dzieci bardzo długo nie umieją przekazać rodzicom swoich potrzeb słowami. Wprawdzie komunikują swoje potrzeby na wiele sposobów, a baczna obserwacja mowy ich ciała z dużą trafnością pozwala odgadnąć, co w danym momencie potrzebują.

Oprócz płaczu swoje nastroje wyrażają poprzez śmiech, gestykulację, mimikę twarzy, czy też zmianę pozycji ciała. Wykorzystując to amerykańcy naukowcy stworzyli program Baby Signs, czyli język migowy dla niemowląt słyszących. Dzieci bowiem o wiele szybciej uczą się koordynować ruchy rąk niż wypowiadać poszczególne słowa.

Baby Signs powstał z myślą o rodzicach, którzy chcą poznać świat uczuć i potrzeb swojego malucha oraz nawiązać z nim pewnego rodzaju „dialog”. Baby Signs powstał już w latach 80. w Stanach Zjednoczonych i bardzo szybko zyskał uznanie w innych krajach. Od niedawna znany jest też w Polsce, pod nazwą „Migusie” . Słowo „miguś” to skrót powstały ze sformułowania „migający dzidziuś”, który używany jest w języku polskim. Umiejętność „migania” pozwala maluszkom porozumiewać się z rodzicami, zanim wypowiedzą pierwsze słowa.

Poprzez proste gesty dzieci uczą się opisywać przedmioty, potrzeby i uczucia, których nie potrafią jeszcze przekazać słowami. Pokazują więc nie tylko, że są głodne, śpiące, ale że mają ochotę np. pograć w piłkę, pomalować, czy też poukładać klocki.

Program w oparciu o wieloletnie badania naukowe prowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim wskazuje szereg korzyści wynikających z jego stosowania m.in. :

  • pozwala rodzicom porozumieć się z nie mówiącym jeszcze maluchem,
  • przyspiesza proces nauki mowy – badania wykazały, że 2 – letnie dzieci migające wyprzedzają w rozwoju językowym swoich niemigających rówieśników o 3-4 miesiące, a w wieku 3 – latki o cały rok.
  • zmniejsza frustracje – porozumiewanie się za pomocą migania odbywa się poprzez zabawę, co kojarzy się dzieciom przyjemnie i zachęca do dalszej nauki,
  • wspomaga rozwój intelektualny dziecka – komunikacja to nie tylko porozumiewanie się z innymi, to również myślenie, planowanie i podejmowanie decyzji. Badania wykazały, że migające w dzieciństwie dzieci uzyskały 12 punków wyższy iloraz IQ w testach w wieku 8 lat
  • daje rodzicom możliwość dopasowywania języka migowego do potrzeb własnych dzieci,
  • daje dzieciom możliwość samodzielnego wyboru tematu rozmowy,
  • umacnia więź między rodzicem a dzieckiem, umożliwiając rodzicom wgląd do świata uczuć, myśli i potrzeb swoich dzieci.

Aby rozpocząć naukę programu, należy zakupić startowy zestaw, który zawiera wszystko, co jest niezbędne, by rozpocząć naukę Migusiów®.

W zestawie rodzice znajdą: ilustrowany Przewodnik dla Rodziców, płytę DVD, płytę DVD dla dzieci, notesik „Podręczne Migusie®” oraz 4 tematyczne książeczki w twardej oprawie: ”Migusie® przy jedzeniu”, „Migusie® do snu”,  „Migusie® do kąpieli”,  „Migusie® – ulubione zwierzątka.

Migusie pełen zestaw startowy jest dostępny w sklepie www.babymama.pl Koszt zestawu: 140 pln

Podziel się swoją opinią
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments