Brak owulacji – najczęstsza przyczyna kobiecej bezpłodności

Cykle bezowulacyjne to szczególnie trudny temat dla kobiet starających się o dziecko.

Brak owulacji lekarze postrzegają jako najczęstszą przyczynę żeńskiej niepłodności.  Lekarze twierdzą, że najlepszy czas na urodzenie dziecka to młody wiek – dwadzieścia lat i nic dziwnego – obserwuje się, że już po 25 roku życia występują cykle bezowulacyjne.

Jak dochodzi do owulacji?
Od 700 tysięcy do nawet 2 milionów – liczba komórek jajowych zostaje określona jeszcze przed narodzinami dziewczynki. Sporo komórek jajowych jednakże ulega zwyrodnieniu. Gdy dziewczynka zaczyna dojrzewać, uwalniane są tylko dojrzałe komórki jajowe – i tak dzieje się aż do menopauzy. W pierwszych dniach cyklu miesięcznego dojrzewa tzw. pęcherzyk Graafa. Gdy dochodzi do owulacji, pęcherzyk pęka, a komórka jajowa zostaje uwolniona i przedostaje się do jajowodu. Właśnie na tym etapie może dojść do zapłodnienia. Rozerwany pęcherzyk przekształca się w ciałko żółte wydzielające progesteron – hormon przygotowujący błonę śluzową macicy na przycięcie zarodka. Gdy nie dojdzie do poczęcia, stężenie hormonów spada, błona śluzowa złuszcza się i zostaje usunięta z organizmu w postaci miesiączki.

“Najprościej rzecz ujmując brak owulacji oznacza, że nie pękł pęcherzyk i nie wydostała się komórka jajowa”, tłumaczy Aleksandra Demiańczyk, ekspert ds. kobiecej płodności dystrybutora komputerów cyklu Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly.  Czy przy cyklu bezowulacyjnym występuje miesiączka? „Krwawienie może wystąpić w spodziewanym terminie, bądź z przesunięciem, także na tej podstawie kobieta nie może z całą pewnością stwierdzić, że owulacja miała miejsce bądź nie.” – mówi ekspertka.

Rozpoznać  owulację
Najczęściej kobiety są nieświadome momentu owulacji, zwłaszcza jeżeli nie obserwują swojego cyklu i związanych z jego zmianą objawów. Wyznacznikiem zbliżającej się owulacji jest obfita wydzielina z pochwy (przezroczysty, rozciągliwy śluz) i zmiany temperatury ciała. U niektórych pań podczas owulacji występuje nagły ostry ból wywołany znacznym rozciągnięciem ściany jajnika, czasem występuje też niewielkie plamienie okołoowulacyjne. W obserwacji cyklu pomagają tzw. komputery cyklu Lady-Comp, Baby-Comp czy Pearly, które na podstawie codziennych pomiarów temperatury ciała pod językiem wskazują owulację, występowanie dni płodnych i niepłodnych. Wydruki danych z tych urządzeń medycznych są niezwykle przydatne w zdiagnozowaniu występowania cykli bezowulacyjnych oraz niewydolności ciałka żółtego.

Zobacz:  Ciąża a kwas foliowy
Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments