Bunt dwulatka

Na wszystkie Twoje prośby, pytania i zawołania, maluch reaguje głośnym „NIEEEEE”? Słodki bobasek często, dosadnie, zwykle bez powodu pokazuje rożki? Krzyczy, wrzeszczy, bije, gdy nie dostaje tego, co chce? To jasny sygnał, że w życiu dziecka( i w życiu całej rodziny) przyszedł czas zmian.

Kiedy się zaczyna?

Bunt dwulatka zwykle zaczyna się, gdy maluch kończy 1,5 roku i trwa do 26. miesiąca życia dziecka. To trudny, ale bardzo ważny i bardzo potrzebny czas. Ten pierwszy etap buntu jest niezwykle istotny, zwłaszcza z perspektywy kształtowania się tożsamości pociechy, ponieważ pozwala zdefiniować dziecku własną odrębność i  niezależność. Uświadamia też maluchowi, że ten może wpływać na otaczającą go rzeczywistość i że jego „nie” wiele znaczy!

Jak to wygląda?

Kształtowanie się osobowości człowieka to, jak pokazuje życie, niełatwa sprawa. Maluch buntując się, sprawdza, jak daleko może się posunąć, gdzie są granice jego wolności i swawoli, ile może zrobić. Jednak to nie tylko od dziecka zależy, jaką postawę życiową przyjmie. Nieoceniona jest tu bowiem rola rodziców. Ci, którzy pozwalają dwulatkowi na wszystko, zwykle wychowują małego tyrana. Ci, którzy wszystkiego zakazują, wychowają podporządkowanego wszystkim i wszystkiemu dorosłego. Jak więc my-dorośli powinniśmy postępować z dwulatkiem?

Sposoby na buntownika

Jeśli chcesz ograniczyć bunt malucha, daj mu możliwość wyboru! Im mniej nakazów i zakazów i im więcej możliwości samodecydowania o sobie, tym rzadziej dziecko się buntuje. Dlatego zamiast nakazującego „zjedz kanapkę”, czy pytania „zzy chcesz kanapkę? ”, spytaj – „z czym zjesz kanapkę?”. Po pierwsze – dajesz dziecku wybór, po drugie – na tak postawione pytanie nie usłyszysz odpowiedzi „nie!”. Gdy maluch czuje, że może sam o sobie decydować, nie ma potrzeby buntu.
Zdarza się jednak i tak, że maluch wpada w histerię. Płacze, krzyczy, uderza pięścią w stół lub w podłogę. Co wtedy robić? Na pewno zachować spokój, dać się maluchowi wykrzyczeć i nie reagować na jego żądania. Jeśli dziecko spostrzeże, że jego histeria działa na Ciebie, będzie tę metodę wykorzystywał przy każdej okazji.

Zobacz:  "Mama rozśpiewana" - wywiad Baby-Shower.pl z Magdą Steczkowską
Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments