1. Strona główna
  2. »
  3. AKTUALNOŚCI
  4. »
  5. Wiadomości
  6. »
  7. Cesarskie cięcie ma związek z alergiami u dzieci

Cesarskie cięcie ma związek z alergiami u dzieci

babyface

Noworodki urodzone przez cesarskie cięcie są bardziej narażone na alergie i astmę w dzieciństwie. Najnowsze amerykańskie badania tłumaczą dlaczego tak się dzieje – informację na ten temat podaje serwis EurekAlert.

Liczne badania dowodzą, że dzieci cierpiące na alergie różnią się, pod pewnymi względami, od swoich rówieśników już po przyjściu na świat. Na przykład, w ich krwi pępowinowej stwierdza się wyższe stężenia interleukiny 13 (IL-13), która ma związek z wyższym ryzykiem alergii, zwłaszcza u dzieci z rodzinnymi predyspozycjami do tych schorzeń.   

Podwyższone stężenie tego białka wykrywa się również we krwi noworodków, które urodziły się przez cesarskie cięcie. Wiadomo też, że są one bardziej narażone na alergie niż dzieci urodzone w naturalny sposób.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco sprawdzali dlaczego tak się dzieje. W tym celu przebadali 50 noworodków urodzonych przez cesarskie cięcie oraz 68 urodzonych naturalnie. W przypadku każdego dziecka u jednego lub obojga rodziców stwierdzono na jakiś rodzaj alergii lub/i astmę.  

Podczas porodu badacze pobierali krew pępowinową i analizowali czynność obecnych w niej komórek odporności o nazwie limfocyty T regulatorowe (Treg). Zadaniem ich jest nadzorować  aktywność innych limfocytów T np. w odpowiedzi na infekcję czy przeszczep. Badania wskazują, że komórki te mają również wpływ na rozwój alergii i nowotworów w organizmie. Osoby cierpiące na astmę i alergie mogą mieć zaburzenia w pracy specyficznej grupy limfocytów Treg (CD4+CD25+).  

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments