Noworodki urodzone przez cesarskie cięcie są bardziej narażone na alergie i astmę w dzieciństwie. Najnowsze amerykańskie badania tłumaczą dlaczego tak się dzieje – informację na ten temat podaje serwis EurekAlert.
Podwyższone stężenie tego białka wykrywa się również we krwi noworodków, które urodziły się przez cesarskie cięcie. Wiadomo też, że są one bardziej narażone na alergie niż dzieci urodzone w naturalny sposób.
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco sprawdzali dlaczego tak się dzieje. W tym celu przebadali 50 noworodków urodzonych przez cesarskie cięcie oraz 68 urodzonych naturalnie. W przypadku każdego dziecka u jednego lub obojga rodziców stwierdzono na jakiś rodzaj alergii lub/i astmę.
Podczas porodu badacze pobierali krew pępowinową i analizowali czynność obecnych w niej komórek odporności o nazwie limfocyty T regulatorowe (Treg). Zadaniem ich jest nadzorować aktywność innych limfocytów T np. w odpowiedzi na infekcję czy przeszczep. Badania wskazują, że komórki te mają również wpływ na rozwój alergii i nowotworów w organizmie. Osoby cierpiące na astmę i alergie mogą mieć zaburzenia w pracy specyficznej grupy limfocytów Treg (CD4+CD25+).