Może się zdarzyć, że poród drogami natury okaże się niemożliwy.
Decyzja o cesarskim cięciu może zapaść na długo przed porodem i być podyktowana stanem zdrowia kobiety ciężarnej lub stanem dziecka bądź też decyzja zostanie podjęta w trakcie porodu.
Przy cesarskim cięciu anestezjolog może zastosować jeden z dwóch rodzajów znieczulenia: ogólne lub miejscowe (zewnątrzoponowe lub podpajęczynówkowe). Jeśli możesz dokonać wyboru znieczulenia, wybierz to drugie. Będziesz świadoma tego, co się z Tobą dzieje (w niektórych szpitalach możliwa jest obecność bliskiej osoby), zaraz po wydobyciu dziecka będziesz mogła je zobaczyć, a po paru godzinach przytulić i przystawić do piersi.
Cesarskie cięcie jest operacją, którą powinno się wykonywać tylko wtedy, gdy są ku temu poważne, medyczne powody. Nie jest to „ułatwienie” dziecku przyjścia na świat. Każde dziecko jest tak wyposażone przez naturę, że poród fizjologiczny jest dla niego najlepszym rozwiązaniem, stymuluje procesy adaptacji do nowych warunków poza ciałem matki.
Ja jestem w 21tygodniu ciazy z trojaczkami 🙂 Lekarz odrazu powiedzial ze bedzie to cesarskie ciecie. Z jednej strony sie ciesze, ze nie bede musiala sie tak meczyc, a z drugiej wiem, ze to operacja ktora czasem powoduje komplikacje. Mojej bratowej podczas cesarki przecieli pecherz, ilez sie biedaczka nalezala w szpitalu i nacierpiala 🙁
wiele sie teraz słyszy o możliwosći dokonania cesarskiego cięcia na życzenie pacjentki -troche nie jest zrozumiałe dla mnie iz bez faktycznych przyczyn proponowac takie roziwązanie dlatego jak najbardziej popieram treść artykułu, iż tylko w szczególnych przypadkach należy sie na taka operacje zgodzić.- bo to jest powazna ingerencja w nasz organizm