W roku 1967 japoński badacz Kawasaki, jako pierwszy opisał chorobę, którą obserwował u małych dzieci.
Choroba objawiała się gorączką, wysypką, przekrwieniem spojówek, powiększeniem węzłów chłonnych, obrzękiem wokół ust i obrzękami paluszków dłoni i stóp. Schorzenie to początkowo kojarzone było z typowymi chorobami wysypkowymi małych dzieci, jednak po wnikliwych badaniach okazało się, że choroba Kawasaki to uogólnione zapalenie naczyń krwionośnych, które może doprowadzić do zgonu szczególnie u niemowląt i to w fazie zdrowienia – mówi dr nauk med. Daiva Gorczyca z Scanmed Multimedis we Wrocławiu.
Przyczyna – wciąż nie znana
Nie znamy po dziś dzień przyczyny choroby. Naukowcy łączą jej występowanie z wszelkiego rodzaju infekcjami, czego potwierdzeniem może być fakt, że faktycznie zachorowania odnotowuje się w chłodniejszych miesiącach roku. W rozwoju choroby rolę odgrywają także zaburzenia układu immunologicznego, który nieprawidłowo odpowiada na pojawienie się zagrożenia. W tym przypadku układ obronny zawodzi i zwraca się przeciwko własnemu ustrojowi prowadząc tym samym do uszkodzeń naczyń krwionośnych i pojawienia się objawów. Trafne rozpoznanie wymaga natychmiastowego leczenia, gdyż zastosowanie leczenie po upływie 10 dni choroby zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań – tłumaczy pediatra Daiva Gorczyca.
Choroba częściej dotyczy chłopców. 80% dzieci choruje przed ukończeniem 5 roku życia. Od czasu opisania choroby w Japonii, pojawiła się ona na wszystkich kontynentach. W Polsce choroba jest nadal bardzo rzadkim schorzeniem, choć ostanie zachorowania we Wrocławiu są zastanawiające. Może to tylko zbieg okoliczności, a może choroba na stałe się wpisze w pracę pediatrów? Na wnioski musimy poczekać – wyjaśnia dr Gorczyca.
Zagrożone serce dziecka
Zapalenie naczyń krwionośnych u dzieci powoduje powstanie tętniaków. Uszkodzenie tętnic wieńcowych prowadzi do upośledzenia zaopatrywania mięśnia sercowego w tlen i składniki odżywcze, które są dostarczane wraz z krwią. Mówi dr Gorczyca: to jednak nie wszystko, gdyż oprócz zmian w naczyniach może dojść do zapalenia wszystkich podstawowych struktur w budowie serca. Najgroźniejsze są jednak wspomniane zmiany w obrębie tętnic krwionośnych, które podczas rozszerzania się tworzą tętniaki. Powstanie tętniaków jest przyczyną zakrzepicy, a w rezultacie prowadzą do zamknięcia światła naczynia, co z kolei prowadzi do zawału serca. Takie sytuacje zdarzają się jednak coraz rzadziej. Choć w Stanach Zjednoczonych choroba Kawasaki uważana jest za najczęstszą przyczynę nabytych chorób serca u dzieci.