1. Strona główna
  2. »
  3. CIĄŻA
  4. »
  5. Zdrowie w ciąży
  6. »
  7. Objawy ciąży pozamacicznej – diagnoza i sposób leczenia

Objawy ciąży pozamacicznej – diagnoza i sposób leczenia

Objawy ciąży pozamacicznej

Żadna kobieta podejrzewająca, że jest w ciąży, nie powinna zwlekać z wizytą u ginekologa. Może się zdarzyć, że zapłodnione jajeczko zagnieździło się poza macicą, a to poważnie zagraża życiu przyszłej mamy. Jakie są niepokojące objawy ciąży pozamacicznej?

fotokarty

Zagrożenie dla życia kobiety

Ciąża pozamaciczna, zwana też ektopową, ma miejsce wówczas, gdy zapłodnione jajeczko nie dotrze do macicy i zagnieżdża się poza nią – najczęściej w jajowodzie, ale również w jajniku, albo na nim, w jamie otrzewnowej, bądź poniżej wewnętrznego ujścia macicy. Ciąża pozamaciczna występuje raz na sto przypadków, a doprowadzić do niej mogą różne czynniki. Do najczęstszych przyczyn należą zwyrodnienia jajników związane z operacjami ginekologicznymi, infekcje, choroby weneryczne, a także umieszczona w macicy wkładka antykoncepcyjna. Ciąża ektopowa jest niezwykle groźna dla zdrowia, a nawet życia kobiety – umiejscowione w jajowodzie jajeczko rozwija się i powiększa naciskając na ścianki. Jeśli dojdzie do ich pęknięcia, następuje niebezpieczny krwotok. Odpowiednio wcześnie postawiona diagnoza może nie tylko uratować życie, ale również zwiększyć szanse na zdrową ciążę w przyszłości. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza dla kobiet młodych, które chciałyby zostać matkami.

Objawy ciąży pozamacicznej

Może się zdarzyć, że nieprawidłowo zagnieżdżony zarodek samoistnie obumiera i zostaje wchłonięty. Jeśli jednak tak się nie stanie, jego rozwój może doprowadzić do groźnych konsekwencji. Diagnoza ciąży pozamacicznej jest trudna, zwłaszcza w jej początkowej fazie, gdyż daje podobne objawy jak ta przebiegająca całkowicie prawidłowo. Najczęstszymi symptomami są bóle brzucha, zasłabnięcia i omdlenia oraz krwawienie. Plamienie połączone z nieustającym bólem umiejscowionym po jednej stronie brzucha wskazuje z dużym prawdopodobieństwem na ciążę pozamaciczną. Niekiedy dochodzi do krwawienia wewnętrznego – wtedy ból promieniuje w stronę barku i przepony, spada ciśnienie krwi, a dodatkowe objawy to obfite pocenie się i bladość skóry. W takich sytuacjach konieczna jest wizyta u lekarza, który na podstawie dodatkowych badań wystawi jednoznaczną diagnozę.

Diagnoza – i co dalej?

Ciąży pozamacicznej niestety nie da się uratować i konieczne jest jej usunięcie. Lekarz ustala sposób postępowania zależnie od stopnia jej rozwoju. W początkowej fazie można zastosować leczenie farmakologiczne – zazwyczaj wystarcza jedna dawka medykamentu, o ile nie ma przeciwwskazań do jego zastosowania. W przypadku bardziej zaawansowanej ciąży konieczna jest interwencja chirurga – obecnie zabiegi tego typu wykonywane są laparoskopowo, i pozostają po nich niewielkie, łatwo gojące się ranki. Chociaż może się zdarzyć, że konieczne będzie również usunięcie jajowodu, aby ratować życie kobiety, zazwyczaj nie wpływa to na jej płodność i w przyszłości będzie ona mogła zostać mamą. Niewielkie jest też ryzyko, że kolejna ciąża będzie przebiegała podobnie. Po zabiegu pacjentka pozostaje pod opieką lekarza ginekologa.

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments