Żadna kobieta podejrzewająca, że jest w ciąży, nie powinna zwlekać z wizytą u ginekologa. Może się zdarzyć, że zapłodnione jajeczko zagnieździło się poza macicą, a to poważnie zagraża życiu przyszłej mamy. Jakie są niepokojące objawy ciąży pozamacicznej?
Zagrożenie dla życia kobiety
Ciąża pozamaciczna, zwana też ektopową, ma miejsce wówczas, gdy zapłodnione jajeczko nie dotrze do macicy i zagnieżdża się poza nią – najczęściej w jajowodzie, ale również w jajniku, albo na nim, w jamie otrzewnowej, bądź poniżej wewnętrznego ujścia macicy. Ciąża pozamaciczna występuje raz na sto przypadków, a doprowadzić do niej mogą różne czynniki. Do najczęstszych przyczyn należą zwyrodnienia jajników związane z operacjami ginekologicznymi, infekcje, choroby weneryczne, a także umieszczona w macicy wkładka antykoncepcyjna. Ciąża ektopowa jest niezwykle groźna dla zdrowia, a nawet życia kobiety – umiejscowione w jajowodzie jajeczko rozwija się i powiększa naciskając na ścianki. Jeśli dojdzie do ich pęknięcia, następuje niebezpieczny krwotok. Odpowiednio wcześnie postawiona diagnoza może nie tylko uratować życie, ale również zwiększyć szanse na zdrową ciążę w przyszłości. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza dla kobiet młodych, które chciałyby zostać matkami.
Objawy ciąży pozamacicznej
Może się zdarzyć, że nieprawidłowo zagnieżdżony zarodek samoistnie obumiera i zostaje wchłonięty. Jeśli jednak tak się nie stanie, jego rozwój może doprowadzić do groźnych konsekwencji. Diagnoza ciąży pozamacicznej jest trudna, zwłaszcza w jej początkowej fazie, gdyż daje podobne objawy jak ta przebiegająca całkowicie prawidłowo. Najczęstszymi symptomami są bóle brzucha, zasłabnięcia i omdlenia oraz krwawienie. Plamienie połączone z nieustającym bólem umiejscowionym po jednej stronie brzucha wskazuje z dużym prawdopodobieństwem na ciążę pozamaciczną. Niekiedy dochodzi do krwawienia wewnętrznego – wtedy ból promieniuje w stronę barku i przepony, spada ciśnienie krwi, a dodatkowe objawy to obfite pocenie się i bladość skóry. W takich sytuacjach konieczna jest wizyta u lekarza, który na podstawie dodatkowych badań wystawi jednoznaczną diagnozę.
Diagnoza – i co dalej?
Ciąży pozamacicznej niestety nie da się uratować i konieczne jest jej usunięcie. Lekarz ustala sposób postępowania zależnie od stopnia jej rozwoju. W początkowej fazie można zastosować leczenie farmakologiczne – zazwyczaj wystarcza jedna dawka medykamentu, o ile nie ma przeciwwskazań do jego zastosowania. W przypadku bardziej zaawansowanej ciąży konieczna jest interwencja chirurga – obecnie zabiegi tego typu wykonywane są laparoskopowo, i pozostają po nich niewielkie, łatwo gojące się ranki. Chociaż może się zdarzyć, że konieczne będzie również usunięcie jajowodu, aby ratować życie kobiety, zazwyczaj nie wpływa to na jej płodność i w przyszłości będzie ona mogła zostać mamą. Niewielkie jest też ryzyko, że kolejna ciąża będzie przebiegała podobnie. Po zabiegu pacjentka pozostaje pod opieką lekarza ginekologa.