Podczas czwartego tygodnia ciąży dziecko jest embrionem, który składa się z 3 odrębnych warstw tzw. listków zarodkowych :
- Warstwa wewnętrzna (endoderma) – z niej powstaną płuca, wątroba i układ pokarmowy.
- Warstwa środkowa (mezoderma) da podstawę kościom, mięśniom, nerkom, narządom płciowym i sercu.
- Warstwa zewnętrzna (ektoderma), z której wykształci się skóra, włosy, oczy i układ nerwowy.
Czwarty i piąty tydzień ciąży to najlepszy moment na wykonanie testu ciążowego, bowiem w tym czasie zarodek produkuje już hormon hCG, czyli ludzka gonadotropinę kosmówkową, która daje pozytywny wynik w teście. Nawet jeśli test wyjdzie pozytywnie, odwiedź ginekologa, on zleci badania krwi oraz przeprowadzi badania kształtu i rozmiaru macicy, sprawdzi także zmiany w śluzówce pochwy. Dopiero takie badania dają bardziej wiarygodne informacje o tym, czy jesteś w ciąży.
W Twoim organizmie wzrasta poziom progesteronu, co może powodować pierwsze objawy ciąży, takie jak zmęczenie, bolesność piersi, nudności, gorsze samopoczucie, kłopoty z cerą, bóle w podbrzuszu (większość kobiet nie zauważa ich, bo takie są normalne objawy przedmenstruacyjne).
Warto wiedzieć, że po zapłodnieniu temperatura mierzona w pochwie wzrasta do przeszło 37 stopni C. Do końca 4 tygodnia ciąży u dziecka wytworzy się cewa nerwowa, która ostatecznie uformuje mózg i rdzeń kręgowy. Jest już wykształcony także pęcherzyk żółciowy, który zaopatruje Twoje maleństwo w pokarm . Na tym etapie podczas badania USG widoczny jest tylko woreczek ciążowy, w którym rozwija się dziecko, a sam zarodek jest jeszcze bardzo mały i mierzy 0,35 – 1,00 mm.