Ciąża tydzień po tygodniu – ósmy tydzień ciąży

Ósmy tydzień to czas, w którym u dziecka zaczynają rozwijać się paluszki złączone błoną oraz stopy i dłonie, zaś kończyny górne i dolne powoli zaczynają zginać się w łokciach i nadgarstkach. Twarz dziecka dalej się rozwija – kształtuje się czubek nosa i górne wargi oraz powstają powieki, które na razie pozostaną zamknięte i otworzą się ok. 23 -26 tygodnia ciąży.

Ósmy tydzień to czas, w którym u dziecka zaczynają rozwijać się paluszki złączone błoną oraz stopy i dłonie, zaś kończyny górne i dolne powoli zaczynają zginać się w łokciach i nadgarstkach. Twarz dziecka dalej się rozwija – kształtuje się czubek nosa i górne wargi oraz powstają powieki, które na razie pozostaną zamknięte i otworzą się ok. 23 -26 tygodnia ciąży.

W układzie krwionośnym zaczyna już krążyć krew, a układ pokarmowy dalej się rozwija – następuje intensywny rozwój zwłaszcza jelit. Rosną one tak szybko, że nie mieszczą się już w brzuszku maleństwa, więc tymczasowo zostają wypchnięte na zewnątrz (ale w odpowiednim czasie wrócą na miejsce). Wątroba, która jest małą wypustką jelita, przygotowuje się do produkcji krwi, a jeden z boków jelita tworzy żołądek. Rozwijają się również płuca dziecka, które w ósmym tygodniu przypominają porozgałęziany balonik. U maluszka pojawiają się zawiązki narządów płciowych, jednak wciąż nie da się określić, jakiej płci będzie dziecko. Następuje także dalszy rozwój narządów zmysłów – rozwija się ucho wewnętrzne, które jest odpowiedzialne za słyszenie i zmysł równowagi, a ze zgrubienia usznego tworzy się małżowina. Maleństwo ma już też wykształcony błędnik, więc ważne jest dla niego to jak się poruszasz. Oczy zabarwione są już pigmentem, ale ich prawdziwy kolor można poznać dopiero 2-3 miesiące po narodzinach.

W tym okresie ciąży tworzy się także szkielet, na razie chrzęstny, ale jego kostnienie zacznie się już pod koniec tego tygodnia i będzie trwało jeszcze przez wiele lat. W 8 tygodniu kręgosłup dziecka jest cieniutki jak igiełka, a żebra przypominają niteczki. Zaburzone są także proporcje ciała – nogi i ramiona nadal są dłuższe od tułowia.

Płód chroniony jest przez płyn owodniowy, znajdujący się w owodni – dzięki temu dziecko nie doznaje urazów i w minimalnym stopniu odczuwa wstrząsy. W tym tygodniu możesz już wyraźnie zobaczyć na badaniu USG jak bije serce Twojego dziecka, choć jest ono jeszcze bardzo maleńkie – w ósmym tygodniu dziecko ma około 11– 15 mm CR i wygląda jak ziarenko fasoli.

Zobacz:  Trzeci trymestr ciąży - 7 miesiąc księżycowy - 25-28 tydzień

Przyszła mama

Macica kobiety znacznie się powiększa – jest teraz wielkości małej piłki i możesz ją poczuć lekko uciskając brzuch. To właśnie wtedy kobiety kupują pierwsze ubrania ciążowe, bo te, noszone dotychczas, stają się nieco za ciasne.

Nie wewnątrz ciało się zmienia – na zewnątrz także zachodzą widoczne zmiany. Możesz zauważyć u siebie problemy z cerą, która jest sucha, blada, mogą pojawić się poszerzone naczynka i wypryski. Dobrze jest wówczas stosować kremy nawilżające odpowiednie dla cery wrażliwej i unikać kosmetyków. W pożywieniu staraj się unikać witaminy A, ponieważ gdy w organizmie jest jej zbyt dużo, może to zaszkodzić dziecku.

W ósmym tygodniu ciąży kobiety często skarżą się na opuchnięte nogi i ręce, mają wahania nastroju, zaparcia, często odczuwają niepokój lub senność. To dobry moment, by zacząć uprawiać lekki i bezpieczny sport, np. jogę, pływanie czy gimnastykę dla kobiet w ciąży. I oczywiście przez cały ten czas nie zapominaj o wizytach u lekarza – dobra opieka prenatalna jest niesłychanie ważna dla zdrowia i bezpieczeństwa twojego dziecka.

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments