Maluszkowi otwierają oczy i może już mrugać powiekami. Gdy zobaczy jasne światło, będzie odwracał główkę lub zasłaniał oczy. Wyrastają mu także rzęsy oraz pozostałe włosy na główce. Poza tym dziecko ma już po części wykształcone kubki smakowe i zaczyna wyrabiać sobie gust kulinarny i reagować na konkretne smaki – na przykład po zjedzeniu czegoś, co mu smakuje, maluszek będzie energicznie się poruszał. Dziecko reaguje także na ból – widać wtedy grymas na jego twarzy lub nagłe cofnięcie. W związku z rozwojem układu nerwowego wytwarzają się też inne odruchy bezwarunkowe maleństwa. Ślady jednego z odruchów można zauważyć nawet po porodzie – dzieci, które intensywnie ssą kciuk, rodzą się z maleńkimi pęcherzykami na paluszkach, ustach lub rączkach. W 26 tygodniu dziecko ma już 25 centymetrów długości (od główki do pupy) i waży 900 gramów.
Przyszła mama
Brzuch kobiety nadal rośnie, dlatego też przyszłe mamy coraz częściej skarżą się na dokuczliwe bóle pleców. Piersi są pełne, a z brodawek może wyciekać żółtawa wydzielina – to siara, pierwszy pełnowartościowy pokarm, którym nakarmisz po porodzie swoje maleństwo. Pokarm pojawi się nieco później. W tym okresie możesz odczuwać skurcze mięśni nóg, zazwyczaj w nocy. To sprawka zmęczenia i nacisku rosnącej macicy na określone nerwy. Pomóc mogą rajstopy ściągające, masaż i odpoczynek z uniesionymi nogami.
Dbając o swoją urodę, pamiętaj, że nie wszystkie kosmetyki i zabiegi są w ciąży wskazane. Unikać na przykład należy depilacji ultradźwiękowej oraz usuwania włosków laserem medycznym albo kosmetycznym. Niezalecana jest również depilacja woskiem (nagły, ostry ból powoduje stres, którego przyszła mama powinna unikać) i depilatorem (w czasie ciąży skóra jest bardziej wrażliwa i taka depilacja jest bardziej bolesna). Najlepiej będzie zrezygnować całkowicie z depilacji i zastąpić ją goleniem – to najszybszy i najbardziej bezpieczny w czasie ciąży sposób na usuwanie zbędnych włosków.