Narządy wewnętrzne maleństwa są już w pełni wykształcone – teraz tylko specjalizują się w swoich funkcjach. W układzie pokarmowym jelito grube przenosi się na tylną cześć brzucha oraz powstaje wiele gruczołów trawiennych. Co więcej kosteczki ucha wewnętrznego oraz zakończenia nerwowe neuronów łączących ucho z mózgiem rozwinęły się tak bardzo, że malec słyszy bicie serca mamy oraz szum krwi w naczyniach pępowiny.
Mózg nadal dynamicznie się rozwija, w przedniej części kory mózgowej wykształca się ruchowa i czuciowa mapa ciała, powstaje także ogromna ilość połączeń nerwowych. Meszek, który ochrania ciało, czyli lanugo, pokrywa już całą powierzchnię ciała. Po urodzeniu lanugo zniknie, chociaż u niektórych noworodków można go czasem zobaczyć na twarzy i uszach. W tym tygodniu u dziewczynek wytworzyło się już 6 milionów prymitywnych komórek jajowych. Po urodzeniu liczba ta zmniejszy się do jednego miliona i te komórki muszą wystarczyć na całe życie. W osiemnastym tygodniu dziecko bardzo zwiększa swoją wagę – pod koniec tego tygodnia może ważyć nawet 180 gramów i mierzyć od 12 – 17cm.
Przyszła mama
W tym okresie kobiety najczęściej skarżą się na ból pleców. Ma to związek z faktem, że wielkość, a co za tym idzie – ciężar macicy powoduje przesunięcie środka ciężkości ciała i wygięcie dolnej części kręgosłupa do przodu. Co więcej, uwalniające się hormony ciążowe sieją spustoszenie w mięśniach i ścięgnach, co dodatkowo wzmaga ból.