1. Strona główna
  2. »
  3. AKTUALNOŚCI
  4. »
  5. Wiadomości
  6. »
  7. Ciąża zostaje w rodzinie

Ciąża zostaje w rodzinie

Z badań przeprowadzonych przez skandynawskich i brytyjskich naukowców wynika, że nastoletnie siostry mogą się od siebie „zarażać” ciążą.

Co to oznacza w rzeczywistości i dlaczego tak się dzieje?

Norwescy i brytyjscy naukowcy przebadali blisko 42 tysiące młodocianych mam z Norwegii. Wyniki badań nie pozostawiają złudzeń – nastoletnią ciążą można się „zarazić”. Jak to możliwe? Okazuje się, że jeśli jedna z sióstr zaszła w ciążę będąc nastolatką, to prawdopodobieństwo, że i druga wcześnie zostanie mamą wzrasta nawet o 40 %! Dlaczego tak się dzieje? Osoby przeprowadzające badanie nie mają wątpliwości – to wynik bliskich relacji pomiędzy rodzeństwem. Częste przebywanie razem, wychowywanie się w tym samym środowisku, podobne doświadczenia życiowe rodzeństwa zbliżają. Jedna, zwykle starsza siostra, ma na drugą duży wpływ .

Dzieje się tak przede wszystkim w rodzinach borykających się z problemami finansowymi (gdy rodzice są skupieni na wiązaniu „końca z końcem”) oraz wśród sióstr, które dzieli niewielka różnica wieku.  O tym, jak bardzo doświadczenia rodzinne wpływają na zachowania najmłodszych, ku przestrodze rodziców, poinformowała działaczka z Family Planning Association, która w swojej oficjalnej wypowiedzi podsumowującej najnowsze wyniki badań poinformowała:  „Ubóstwo i brak właściwej edukacji seksualnej bardzo wpływają na to zjawisko. W tej chwili wiemy także, że bycie córką nastoletniej matki jest jednym z decydujących czynników wpływających na ryzyko nastoletniej ciąży”.

 

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments