Bank czasu to „instytucja” oferująca wzajemną pomoc ludzi, którzy dysponują wolnym czasem. Banki czasu pomagają wymieniać pomiędzy nimi czas i umiejętności, bez względu na ich rodzaj, godzina za godzinę.
Bank Czasu rozwiązuje podstawowy problem natury pieniężnej. Dzięki bezfinansowej wymianie usług można oferować swoje wyuczone umiejętności i uzyskiwać w zamian takie umiejętności, za które inaczej trzeba by było zapłacić. Bank Czasu zakłada, że każdy ma pewne talenty i wiedzę, którą może zaoferować innym – czy chodzi to naukę angielskiego, czy naprawy hydrauliczne lub regularne spacery z psem. Przykładowe formy pomocy: nauka języków obcych, naprawy hydrauliczne, spacery z psem, tworzenie stron internetowych, wspólny sport, pomoc w pisaniu CV, prace ogrodowe, pomoc w robieniu zakupów, lekcje rysunku, gotowanie, sprzątanie, opieka nad dziećmi, tłumaczenie z języków obcych, opieka nad roślinami, nauka zarządzania firmą.
Bank Czasu Matek jest inicjatywą Fundacji MaMa przeznaczoną dla matek w Polsce.
Od jesieni 2006 na stronach fundacji znajduje się miejsce na zamieszczanie ogłoszeń dotyczących usług bezfinansowych. Bardzo często matki szukają innych kobiet, które pomogłyby im w opiece nad dzieckiem. Mogą to być inne matki dzieci w podobnym wieku lub starsze osoby, które chętnie zajmą się jakimś maluchem w zamian za towarzystwo czy pomoc w domu lub też inne usługi, takie jak lekcje języków obcych czy gry na instrumentach. Bank Czasu Matek to również możliwość nawiązania kontaktów z innymi mamami i zawarcie przyjaźni.
Bank Czasu Matek jest realizowany przy wsparciu Akademii Filantropii prowadzącej program „Czas nawzajem”, która zaoferowała Fundacji MaMa specjalne formularze oraz stronę rejestracji nowych członkiń Banku Czasu Matek.
Bank Czasu Matek na stronie Fundacji MaMa cieszy się dużym zainteresowaniem użytkowniczek. Jest to instytucja społecznie akceptowana i wymagana – dowodem tego mogą być reportaże radiowe czy też prasowe.
W skład projektu wchodzi:
zbudowanie odpowiedniej strony internetowej, gdzie można będzie wypełnić kartę zgłoszenia do Banku oraz ankietę potrzeb i usług on-line,wydanie broszury informującej i idei Banku czasu Matek z oddzielna karta zgłoszeń dla osób bez możliwości dostępu do komputera,przeprowadzenie warsztatów dla lokalnych Banków Czasu na temat współpracy z władzami lokalnymi i samoorganizowaniem się – Bank Czasu Matek jest pretekstem do edukowania matek i tworzeniem społeczeństwa obywatelskiego na poziomie lokalnym.
We wczorajszym programie „Dzień dobry TVN” usłyszałem, że modne coraz bardziej stają się „kluby kolacyjne”. Szczególnie zainteresowały mnie często powtarzane zwroty jak „składkowe kolacje”, „samopomoc sąsiedzka”. Echem odbiły mi się jakiś czas temu propagowane w TVN, organizowane właśnie w ramach samopomocy sąsiedzkiej tzw. „banki czasu”. Propozycja polegała na zasadzie – jak Tobie naprawię kran, a Ty mi popilnujesz dzieciaka.
(…………………………….)
Cały post na blogu http://laurahuta.blogspot.com
Z poważaniem