Czy kolagen może pomóc w walce z cellulitem?

Jednym z mankamentów kobiecej urody, który można zwalczyć używając preparatów zawierających kolagen jest cellulit.

Jest to dobra informacja dla wielu kobiet, gdyż jak pokazują badania i ankiety kłopot ze „skórką pomarańczową” ma blisko 80% kobiet mieszkających w krajach rozwiniętych. Cellulit jest to problem, w głównej mierze natury kosmetycznej polegającym na nierównomiernym rozłożeniu pod skórą tkanki tłuszczowej – powoduje to powstanie grudek, gdy tkanka zaczyna włóknieć.

Cellulit nie jest chorobą w dosłownym tego słowa znaczeniu. Bardzo często związany jest z otyłością, jednakże na tą przypadłość cierpią również szczupłe osoby. Niekiedy jednak cellulit mylony jest z cellulitisem, który jest schorzeniem – ściślej mówiąc jest to stan zapalny tkanki podskórnej. Objawia się on przede wszystkim obrzękniętą skórą, która może być zaczerwieniona i bolesna. Dlatego też wymaga on leczenia farmakologicznego, w przeciwieństwie do cellulitu, który zwalczyć pomaga odpowiednie pielęgnacja skóry i dobrze dobrane zabiegi kosmetyczne.

Cellulit jest upośledzoną tkanką tłuszczową, która jest poprzerastana tkanką łączną. W wyniku włóknienia i przerastania tkanki łącznej znacznie utrudnione jest podskórne krążenie krwi i limfy w obszarze zaatakowanym cellulitem. W związku z tym do tych obszarów ciała dociera o wiele mniej tlenu, a co za tym idzie tłuszcz gromadzony pod skórą nie ulega spaleniu. Dodatkowo powoduje to zwiększone gromadzenie się w organizmie toksyn i wody. Ze względu na to, że to w głównej mierze geny decydują o naszych skłonnościach do „skórki pomarańczowej” oprócz zabiegów wykonywanych np. przy użyciu kolagenu naturalnego, konieczne okazać się mogą: odpowiednio skomponowana dieta i dużo ruchu.

Rodzaje celullitu:

Cellulit dzieli się na dwa podstawowe rodzaje:

  • Cellulit „tłuszczowy” – można go pokonać poddając się regularnie masażom, których celem jest rozluźnienie tkanki łącznej;
  • Cellulit „wodny” – jego podstawowymi objawami są: opuchnięte kostki oraz łydki. Pomocny okazać może się tutaj odpoczynek z nogami uniesionymi wysoko oraz drenaż limfatyczny. Zła informacja dla pań lubiących chodzić na wysokich obcasach – niestety szpilki muszą zostać porzucona na rzecz płaskich butów.
Zobacz:  Nogi na pokaz

Jakie są przyczyny powstawania cellulitu?

Skóra traci naturalne pokłady kolanegu już od momentu skończenia 25 lat. wiąże się to z utratą elastyczności i jędrności. Staje się ona, zatem bardziej podatna na zmiany cellulitowe. Jednakże nie tylko brak kolagenu przyczynia się do powstawania „skórki pomarańczowej”. Oto podstawowe czynniki sprzyjające powstawaniu tego defektu kosmetycznego:

  • zaburzenia związane z wydalaniem z układu limfatycznego toksyn, przez co odkładają się one w kieszeniach tłuszczowych;
  • geny – o właśnie geny w głównej mierze decydują o naszych skłonnościach do odkładania się tłuszczu w komórkach. W genach zapisana jest także liczba receptorów, które wspomagają wiązanie tłuszczu. Oznacza to tyle, że odpowiadają one za to ile tłuszczu gromadzi się w organizmie i ile tłuszczu zostaje z niego wydalonego. Podkreślić należy, że każdy z nas ma w organizmie z góry określoną ilość komórek tłuszczowych (adipocytów);
  • hormony płciowe – odgrywają one dużą rolę w powstawaniu cellulitu. Najczęściej występuje on w czasie dorastania, podczas ciąży i później w okresie menopauzy. Na pojawienie się cellulitu wpływ może mieć także przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej;
  • zbyt mała aktywność fizyczna – pamiętać trzeba, że bez odpowiedniej dawki ruchu nie uzyskamy ładnej, smukłej sylwetki. Ćwiczyć powinno się przynajmniej dwa, trzy razy w ciągu tygodnia, chociaż najlepiej jest wykonywać określone ćwiczenia codziennie przez kilkanaście minut. Aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na ciało – poprawia krążenie krwi, a co za tym idzie również spalanie zbędnych kalorii. Odpowiednie doza wysiłku fizycznego poprawi także samopoczucie. Wspomnieć tutaj należy o zjawisku, jakim jest pseudocellulit – narażone są na niego osoby pracujące na siedząco lub, która bardzo mało się ruszają. Zmiany na skórze w tym wypadku pojawiają się u dołu pośladków. Jednakże wystarczy jedynie kilka prostych ćwiczeń wykonywanych regularnie by wrócić do formy.
Zobacz:  Azjatyckie sposoby na piękno, czyli kosmetyki z herbaty

Preparaty kolagenowe – czyli jak walczyć z cellulitem?

Wśród środków dostępnych na rynku zawierających kolagen warto zwrócić uwagę na produkt, jakim jest Kolagen Naturalny Colway. Jego regularne stosowanie może znacznie poprawić wygląd skóry. Dzieje się tak, z uwagi na to, że preparat uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Kolagen wzmacnia skórę oraz ściany naczyń krwionośnych. Istotne jest także to, że kolagen pobudza sprawniejsze krążenie krwi, dzięki czemu organizm jest lepiej dotleniony, a włókna kolagenowe nie odkładają się w tkance tłuszczowej. Stosując kolagen można pozbyć się objawów cellulitu, ale i zapobiec jego powstawaniu.

Masaż preparatami z kolagenem

Z dostępnych obecnie metod na pozbycie się cellulitu z pewnością najskuteczniejszą jest masaż izometryczny w połączeniu z techniką masażu klasycznego oraz techniką łącznotkankową. Tego typu zabiegi dostępne są już w wielu gabinetach kosmetycznych na terenie całego kraju. Szybkie efekty można osiągnąć wykorzystując w trakcie masażu preparaty zawierające kolagen. W czasie zabiegu szybko wchłania się on do skóry, dzięki czemu można cieszyć się nieskazitelnie piękną skórą.

Zabiegi upiększające mające na celu zlikwidowanie cellulitu można wykonać także w zaciszu własnego domu – potrzebny jest jedynie preparat z kolagenem, przykładowo Kolagen Naturalny. Pierwszy etap zabiegu to delikatne wklepanie preparatu, który musi pozostać na skórze przez około 10 minut. Aby zwiększyć efektywność zabiegu można pokryte kremem miejsca przykryć ciasno folią. Jeśli na skórze pozostaną resztki kremu można bez problemu wmasować je stosują olejek do masażu. Ważne jest to, żeby olejek, który będzie używany do masażu nie miał w swoim składzie: cynków, witaminy C, retinolu oraz ceramidów.

Osoby, które nie mają czasu na długie masaże, ale również pragną mieć piękną skórę polecane jest stosowanie kolagenu na czystą i wilgotną skórę. Zwilżenie naskórka sprawia, że kolagen szybko się wchłania i nie „wałkuje się” w trakcie aplikowania na skórę. Preparat w taki sposób należy stosować dwa razy w ciągu dnia. W ciągu tygodnia od 5 do 10 razy przy użyciu np. Kolagenu Naturalnego Silver.

Zobacz:  Wysoka ochrona przeciwsłoneczna dla najmłodszych
Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments