Czynniki zaostrzające AZS – jak ich unikać?

Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłą chorobą, dla której charakterystyczne są okresy remisji oraz zaostrzeń. Gdy dochodzi do nawrotu, u pacjenta pojawiają się uciążliwe objawy: świąd skóry, chroniczna suchość, zaczerwienienie, czasami nawet pękanie skóry i tworzenie się ranek. Czy można tego uniknąć? Jak zminimalizować ryzyko przykrych nawrotów? Zapoznaj się z naszym poradnikiem.

Jakie czynniki mogą prowadzić do zaostrzeń AZS?

Atopowe zapalenie skóry zwykle rozpoczyna się we wczesnym dzieciństwie i wymaga stałej opieki lekarza. Odpowiednio dobrane leki i regularne stosowanie emolientów zwykle przynosi zadowalające efekty – z czasem uciążliwe objawy przechodzą i życie chorego wydaje się wracać do normalności. Na jak długo? Czy choroba faktycznie ustąpiła, czy za kilka tygodni albo miesięcy wystąpi znowu? Tego niestety nie da się przewidzieć, bo czasami nawet niewinny czynnik, jak zmiana klimatu lub przypadkowy kontakt z drażniącą substancją mogą wywołać zaostrzenie AZS. Na liście najczęściej wymienianych czynników, zaostrzających chorobę, znajdują się:

  • kontakt z alergenami, którymi mogą być: roztocza kurzu domowego, pyłki, naskórek zwierząt, pyłki traw, pleśnie, alergeny pokarmowe, jak soja, orzeszki arachidowe, mleko, jaja, ryby, skorupiaki,
  • nadmierna kolonizacja bakteryjna skóry patogenami,
  • infekcje,
  • przesuszenie skóry (wynikające z zapominania o jej codziennym nawilżaniu i natłuszczaniu specjalnymi preparatami),
  • kontakt z substancjami drażniącymi, na przykład mydłem,
  • stres emocjonalny.1,2

Ponadto, skóra atopowa nie lubi pewnych czynników, które mogą ją silnie podrażniać i pogarszać występujące objawy. Przykładem jest pot, dlatego u pacjentów z AZS rozsądne jest unikanie bardzo intensywnego wysiłku fizycznego i przegrzewania organizmu.3 Jeszcze jednym czynnikiem drażniącym dla skóry atopowej jest wełna, dużo lepiej sprawdzają się miękkie, gładkie i delikatne dla skóry materiały.4

Zobacz:  Jak wspierać budowę ochrony skóry noworodka

W przypadku przewlekłej i nawrotowej choroby, jaką jest AZS i inne postaci egzemy, to istotne aby na tyle, na ile to możliwe, unikać czynników zaostrzających jej przebieg. Czasami może potrwać trochę czasu, zanim je zidentyfikujesz. Dobrym sposobem jest prowadzenie dzienniczka z uwagami, kiedy stan skóry jest dobry, a kiedy wystąpiły objawy. Ponadto ogromną rolę odgrywa maksymalne wzmacnianie skóry, poprzez jej nawilżanie i uzupełnianie cennych lipidów. Dlatego właśnie podstawą terapii atopowego zapalenia skóry jest sięganie po preparaty emolientowe.

Jakie emolienty sprawdzą się najlepiej w ramach profilaktyki zaostrzeń AZS?

W ofercie Emotopic znajdziesz całą gamę wyrobów medycznych, stworzonych pod okiem dermatologów, które są odpowiednie dla skóry wrażliwej, atopowej i alergicznej. Skuteczną bronią, która wzmocni skórę i jednocześnie zapewni jej ochronę przed szkodliwymi czynnikami, jest Emolientowy krem barierowy do stosowania na twarz i ciało, zwłaszcza na okolice rąk, łokci i kolan. Preparat zapewnia długotrwały oraz wielokierunkowy efekt natłuszczenia i nawilżenia. Dzięki zawartości naturalnych olejów i ceramidów niweluje dyskomfort skóry, a także wspomaga utrzymanie jej prawidłowej kondycji. Skutecznie zabezpiecza przed wiatrem, mrozem, suchym powietrzem czy substancjami drażniącymi.

Potwierdzone działanie w wydłużaniu okresów remisji ma również Łagodzący krem na egzemę do twarzy i ciała, łagodzący zaczerwienienie, przesuszenie, łuszczenie się skóry, grudki zapalne i pęcherzyki, czyli objawy typowe dla AZS i innych postaci egzemy. Zapobiega także ich ponownemu wystąpieniu. Jest nieocenioną pomocą dla skóry delikatnej, wrażliwej, skłonnej do podrażnień i reakcji alergicznych. Pamiętaj, że w stosowaniu emolientów bardzo ważna jest systematyczność i aplikowanie ich nawet kilka razy dziennie, zgodnie z zaleceniami lekarza i potrzebami skóry.

Oprócz tego bardzo ważna jest troska o dobrostan psychiczny pacjenta z AZS: odpowiednia ilość snu, umiarkowana aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie się, techniki relaksacyjne, to zdecydowanie ważne aspekty terapii.5 Dobrym pomysłem jest także znalezienie grupy wsparcia dla osób z chorobami skórnymi, gdzie można wymienić się doświadczeniami z chorobą, pocieszyć w trudnych chwilach i wzajemnie kibicować sobie w powrocie do zdrowia.

Zobacz:  Dobra organizacja kąpieli

Bibliografia:

  1. Atopic Dermatitis 101. https://nationaleczema.org/atopic-dermatitis-101/ Data dostępu: 9.03.2022.
  2. Kamińska B., Plata-Nazar Atopowe zapalenie skóry u dzieci. Program ALERNI. Forum Medycyny Rodzinnej 2009, tom 3, nr 5, 367–371.
  3. How to exercise safely with eczema. https://nationaleczema.org/exercising-eczema/ Data dostępu: 9.03.2022.
  4. Świerczyńska-Krępa M. Atopowe zapalenie skóry. https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/choroby/59313,atopowe-zapalenie-skory Data dostępu: 9.03.2022.
  5. Eczema and Emotional Wellness. https://nationaleczema.org/eczema-emotional-wellness/ Data dostępu: 9.03.2022.
Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments