Deszcz podarków czyli baby shower

Zwyczaj organizowania przyjęcia dla mającego przyjść na świat dziecka i jego mamy przywędrował do Polski ze Stanów Zjednoczonych.

Pomimo panującego w naszym kraju przekonania, że kompletowanie wyprawki przed narodzinami może przynieść pecha, idea organizowania takich przyjęć zyskuje coraz więcej zwolenników, czy raczej zwolenniczek. Zazwyczaj przyszła mama jest zmuszona rezygnować ze spotkań towarzyskich, bo albo odbywają się z zadymionych barach, albo ciągną się przez długie godziny. Dlatego baby shower to doskonała okazja by podzielić się swoimi obawami i nadziejami z gronem najbliższych osób. Poza tym nie bez znaczenia jest także fakt, że otrzymywane w trakcie imprezy prezenty dla dziecka odciążą nieco przyszłych rodziców w uzupełnieniu dziecięcej wyprawki o wszelkie niezbędne drobiazgi.

Czas na świętowanie

Najczęściej przyjęcie organizuje się pod koniec ciąży, gdy brzuszek jest już sporych rozmiarów, a kobieta oczekującej dziecka czuje się na siłach by w takim spotkaniu uczestniczyć. Niektóre mamy, chcąc przystosować ten zachodni zwyczaj do polskich warunków, decydują się na urządzenie podobnej imprezy już po porodzie, ponieważ wtedy mogą już pochwalić się swoim maleństwem i nieco oderwać od codziennych obowiązków związanych z opieką nad nim. Tradycyjne amerykańskie baby shower odbywało się w sobotnie lub niedzielne popołudnie.

Słodko i kobieco

Imprezę zwykle przygotowuje siostra lub bliska przyjaciółka przyszłej mamy, jeśli robi to w tajemnicy przed zainteresowaną to przyjęcie może stać się dla niej miłą niespodzianką. Wśród uczestników nie powinno być mężczyzn (oni będę mieli jeszcze okazję do świętowania podczas pępkowego), a lista gości powinna obejmować wszystkie bliskie ciężarnej kobiety. Baby shower to dobra okazja by poplotkować, wymienić się doświadczeniami oraz po prostu pobyć w miłym.

Zobacz:  Tort z pieluszek na Baby Shower - taki prezent ucieszy mamę

Często miejscem przyjęcia jest mieszkanie jednej z przyjaciółek (przy ładnej pogodzie może być ogród) lub lokal wynajęty specjalnie na tę okazję. Dekorację stanowią balony, serpentyny i maskotki. Jeżeli znana jest płeć dziecka to miejsce imprezy możne być utrzymane w określonej kolorystyce. Główną bohaterką przyjęcia jest oczywiście przyszła mama, zatem menu powinno być dostosowane do jej upodobań i ciążowych zachcianek. Na stole obok sków, herbaty i owoców powinno znaleźć się coś słodkiego, co stanowi pomyślną wróżbę i zapowiada radość.

Pieluszkowy tort

Dobrym pomysłem jest sporządzenie listy prezentów dla dziecka. Osoba, która organizuje przyjęcie powinna dowiedzieć się czego potrzebują przyszli rodzice i te przedmioty umieścić na liście, którą następnie można rozesłać mailem do wszystkich zainteresowanych. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć powtarzania się podarunków oraz ułatwi zakupy zaproszonym na przyjęcie przyjaciółkom. Oprócz ubranek, kocyków, zabawek, książek o pielęgnacji i wychowaniu dziecka, warto pomyśleć także o czymś, co sprawi przyjemność mamie.

Na przyjęciu „przednarodzinowym” często pojawia się specjalnie na tę okazję przygotowany tort pieluszkowy. Składa się on z kilku warstw wykonanych z połączonych ze sobą jednorazowych pieluszek, pomiędzy które wtyka się różne przedmioty, takie jak grzechotki, gryzaki dla dzieci, skarpetki, buciki i inne dziecięce drobiazgi, całość zapakowana jest z ozdobną folię. Torty pieluszkowe można zrobić samodzielnie lub kupić gotowe.

Dużo śmiechu

Innym obok podarunków obowiązkowym elementem baby shower jest urządzanie zabaw i konkursów, powinny one w jakiś sposób nawiązywać do odmiennego stanu bohaterki wieczoru. Do najbardziej typowych należy „quiz ze znajomości przyszłej mamy” lub historii jej ciąży, przygotowuje go jedna z przyjaciółek, a zadaniem pozostałych jest udzielenie odpowiedzi na pytania (czasem bardzo szczegółowe). Kolejny pomysł na konkurs to odgadywanie wielkości brzucha: każda z uczestniczek przyjęcia odmierza na sznureczku przypuszczalną długość obwodu brzuszka, wygrywa ta, która była najbliżej prawdy. Zabawą może też być wymyślanie imienia dla mającego przyjść na świat dziecka, by niebyło tak łatwo można wprowadzić dodatkowe reguły, wtedy imię powinno składać z wylosowanych liter (pomocna może okazać się gra Strable). Atrakcją przyjęcia może być wykonanie gipsowego odlewu brzuszka przyszłej mamy.

Zobacz:  Organizujemy imprezę Baby Shower przyszłej mamie

Wszystkie zabawy oraz cała impreza powinny oczywiście być przyjemnością dla przyszłej mamy i być zgodne z jej oczekiwaniami. Jeżeli jest ona na przykład osobą przesądną, lepiej będzie urządzić przyjęcie, gdy dziecko już będzie na świecie. Nieważne przed porodem czy po bez wątpienia baby shower jest bardzo sympatycznym zwyczajem. Stanowi wyjątkową okazję do spotkania z przyjaciółkami (co po urodzeniu dziecka nie jest już takie łatwe). Idea obdarowywania podarkami poza wymiarem czysto praktycznym ma także znaczenie symboliczne, jest jakby życzeniem dostatku i pomyślności, dlatego towarzyszy wszystkim przełomowym momentom w życiu.

autor: Katarzyna Laskowska

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments