Wybór idealnego wózka dla maluszka to bardzo ważna kwestia. W pierwszych miesiącach życia należy postawić na gondolę, jednak później, gdy maluch podrośnie wózek trzeba zmienić na spacerówkę. Warto wiedzieć, w którym momencie najlepiej dokonać wymiany i o czym pamiętać.
Jak długo należy wozić dziecko w gondoli?
Wielu producentów wskazuje, że dziecko powinno się wozić w gondoli do około 6 miesiąca życia lub do momentu, gdy samo zacznie się obracać i powoli wstawać. Jednak w praktyce sytuacja wcale nie jest taka oczywista.
Bez względu na indywidualne warunki rozwojowe, dziecko trzeba przewozić w gondoli do trzeciego miesiąca życia. Zapewnia to bezpieczeństwo i komfort. Głęboki wózek ma wysokie ściany, które chronią maluszka przez deszczem oraz wiatrem.
Na rynku dostępne jest wiele wózków spacerowych, które można przedłużyć do pozycji leżącej. Jednak takie rozwiązanie nie jest polecane dla noworodków. Zdecydowanie warto przewozić je w zwyczajnej gondoli. Kiedy dziecko zacznie siadać, można zdecydować się na wykorzystanie innego wózka.
Warto także zaznaczyć, że większość wózków typu gondola są przeznaczone aż do osiągnięcia 9 kg. Zwykle taka waga jest osiągana właśnie w 5 czy 6 miesiącu życia.
Zmiana wózka na spacerówkę
Podejmując decyzję o zmianie gondoli na spacerówkę, należy przede wszystkim kierować się potrzebami dziecka. Czasem zdarza się tak, że maluch płacze, gdy pozostawia się go w gondoli. Rodzice czasem nie rozumieją co się dzieje, a tak naprawdę dziecko denerwuje się bo chciałoby móc obserwować otoczenie i opiekunów. Dzieci lubią się rozglądać, lubią mieć na wszystko oko, poznawać świat obserwując. Zmiana wózka z gondoli na spacerówkę, może uspokoić malucha i rozwiązać problem.
Decyzja o tym od kiedy spacerówka, powinna być także podyktowana bezpieczeństwem dziecka. Jeśli szybko zacznie się ono ruszać, podnosić, przewożenie go w takim wózku będzie po prostu niebezpieczne.
Jak dobrać idealną spacerówkę?
W momencie zmiany gondoli na spacerówkę, rodzic stoi przed bardzo trudnym wyzwaniem. Na rynku dostępne jest tak dużo tego typu wózków, że ciężko wybrać ten idealny model. Dobrym rozwiązaniem może być analizowanie rankingu spacerówek.
Podczas przeglądania dostępnych modeli warto zwrócić uwagę na:
- możliwość rozłożenia siedziska do pozycji poziomej – jeśli dziecko zaśnie na spacerze, można je szybko i komfortowo położyć co jest bardzo ważne przy najmniejszych maluchach (wózki typu „parasolka” nie są w ogóle polecane przez specjalistów),
- dobre usztywnienie siedziska – kręgosłup dziecka się kształtuje właśnie w tych pierwszych miesiącach, dlatego należy zadbać o to, aby siedziało wygodnie i bezpiecznie,
- obecność pasów bezpieczeństwa – są one bardzo ważne, przy każdym wyjściu na spacer należy zapiąć dziecko, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji,
- składanie – spacerówki powinno się dać bardzo szybko i sprawnie złożyć i rozłożyć, jest to bardzo komfortowe dla rodziców,
- wagę – wózek nie powinien zbyt dużo ważyć, szczególnie, gdy mieszka się w bloku i trzeba go wnosić na wysokie piętro,
- koła – mają one duże znaczenie i wpływają na komfort i wygodę jazdy, dobrze postawić na trochę większe koła, aby można było swobodnie jeździć także po bardziej nierównych powierzchniach,
- rączkę – powinna być ona regulowana, szczególnie jeśli rodzice znacznie się od siebie różnią wzrostem.
Dobre spacerówki powinny mieć także stosunkowo szerokie siedzisko. Spacerówka w przeciwieństwie do gondoli, będzie z pewnością używana przez dłuższy czas, zwykle, aż do momentu, gdy dziecko nie będzie potrzebowało wózka, więc należy zadbać o to, żeby za rok czy dwa, nadal się w niej swobodnie mieściło.
Oprócz pasów bezpieczeństwa, zabezpieczeniem jest także barierka. Powinna być ona dobrze połączona z wózkiem i powinna mieć możliwość regulacji, żeby dało się ją dopasować do potrzeb rosnącego malucha. Znaczenie ma też obecność regulowanego podnóżka, na którym dziecko będzie mogło swobodnie opierać nóżki.