Obalamy znane mity na temat ciąży.
Kobieta od samego początku ciąży nie powinna podnosić ani dźwigać niczego, co waży więcej niż 4-5kg. Podnosząc jakiś pakunek powinna pamiętać o zachowaniu odpowiedniej postawy czyli tzw. przykucnięciu. Dzięki temu ochronisz swój kręgosłup, który w czasie ciąży i tak jest nadwyrężany przez rosnący brzuszek.
Mimo, że słońce ma pozytywny wpływ, gdyż dzięki niemu skóra wytwarza witaminę D, potrzebną dla rozwoju dziecka, wystarczy jedynie spacerować i to najlepiej w półcieniu. Intensywne opalanie nie jest wskazane z kilku powodów. Mianowicie, bardzo trudno jest się w 100% zabezpieczyć przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Ponadto skóra kobiety w ciąży jest bardzo podatna na słońce, które może doprowadzić do trudno usuwalnych przebarwień. I ostatnie to, że słońce może doprowadzić do odwodnienia, co powoduje zakłócenia gospodarki wodno-elektrolitowej, a to nie jest wskazane w czasie ciąży.
Badania naukowców wskazują bardzo dobitnie jaki wpływ ma palenie papierosów na zdrowie palaczy i osób towarzyszących. Natomiast palenie w ciąży powoduje, że zostaje zahamowany wzrost dziecka. Jego organizm zatruwa się tlenkiem węgla, a poprzez łożysko dociera do niego mniej tlenu. Mówi się, że jeśli pali kobieta w ciąży to pali też jej nienarodzone dziecko. Każdy wypalony papieros to dostawa 4 tys. trujących substancji.
[b]Należałoby jeszcze dodać, że kobieta w ciąży nie powinna w żadnym wypadku pić alkoholu !!![/b]
Picie alkoholu w ciąży może wywołać FAS (Zespół Alkoholowy Płodu).
100% dzieci z FAS to ofiary pijących w ciąży matek. Czasem kobiety robią to nieświadomie, nie wiedząc, że są w ciąży.
Większość dzieci z FAS charakteryzuje się deformacjami twarzy, problemami ze wzrostem oraz trwałym uszkodzeniem mózgu, a przez co w późniejszych latach mogą mieć problemy z zachowaniem i nauką. Występuje także nadaktywność, impulsywność, nieustępliwość, niska samoocena, problemy ze snem, organizacją i samokontrolą.