Obalamy znane mity na temat ciąży.
Kobieta od samego początku ciąży nie powinna podnosić ani dźwigać niczego, co waży więcej niż 4-5kg. Podnosząc jakiś pakunek powinna pamiętać o zachowaniu odpowiedniej postawy czyli tzw. przykucnięciu. Dzięki temu ochronisz swój kręgosłup, który w czasie ciąży i tak jest nadwyrężany przez rosnący brzuszek.
Mimo, że słońce ma pozytywny wpływ, gdyż dzięki niemu skóra wytwarza witaminę D, potrzebną dla rozwoju dziecka, wystarczy jedynie spacerować i to najlepiej w półcieniu. Intensywne opalanie nie jest wskazane z kilku powodów. Mianowicie, bardzo trudno jest się w 100% zabezpieczyć przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Ponadto skóra kobiety w ciąży jest bardzo podatna na słońce, które może doprowadzić do trudno usuwalnych przebarwień. I ostatnie to, że słońce może doprowadzić do odwodnienia, co powoduje zakłócenia gospodarki wodno-elektrolitowej, a to nie jest wskazane w czasie ciąży.
Badania naukowców wskazują bardzo dobitnie jaki wpływ ma palenie papierosów na zdrowie palaczy i osób towarzyszących. Natomiast palenie w ciąży powoduje, że zostaje zahamowany wzrost dziecka. Jego organizm zatruwa się tlenkiem węgla, a poprzez łożysko dociera do niego mniej tlenu. Mówi się, że jeśli pali kobieta w ciąży to pali też jej nienarodzone dziecko. Każdy wypalony papieros to dostawa 4 tys. trujących substancji.
Nie ma do tej pory żadnych sprawdzonych badań, które by udowodniły, że promieniowanie elektromagnetyczne jakie emituje komputer jest szkodliwy na rozwój ciąży. Przepisy kodeksu pracy mówią jednak, że kobiety w ciąży mogą pracować przy komputerze tylko 4 godziny dziennie, ze względu na obciążenia wzroku i kręgosłupa. Jeśli masz stary monitor i oczywiście jeśli to możliwe poproś swojego pracodawcę, aby wymienił ci go na nowszy model, w których promieniowanie jest minimalne.
Wiadomo, że koty są nosicielami pierwotniaka powodującego toksoplazmozę, a toksoplazmoza wiadomo jest odpowiedzialna za poronienia lub wady wrodzone dziecka. Fakt jest jednak taki, że nie każdy kot jest nosicielem tej choroby. Chcąc mieć absolutną pewność zrób test swojemu kociakowi u weterynarza. Ponadto na początku ciąży lekarz powinien zlecić Tobie badanie krwi określające poziom przeciwciał IgM i IgG, dzięki któremu dowiesz się czy jesteś uodporniona na tego pierwotniaka. Ta wiedza jest istotna zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży.
Wszystko zależy od stanu zdrowia i od tego czy ciąża przebiega prawidłowo. Jeśli tak, to nie ma przeciwwskazań do latania samolotem. Natomiast prawdą jest, że ciśnienie w kabinach samolotów pasażerskich jest utrzymywane na nieco niższym poziomie i dlatego kobieta w ciąży może czuć się z tego powodu bardziej niż zwykle zmęczona i śpiąca. Warto też sprawdzić czy linie lotnicze, na które mamy kupiony bilet przyjmą kobietę w ciąży, zdarza się tak, że niektóre linie nie przyjmują kobiet po 36 tygodniu ciąży.
Dziecko znajduje się w macicy, która jest bardzo elastyczna i dodatkowo wypełniona płynem, a to doskonale chroni je przed urazami. Dodatkowo dziecko chronią mięśnie macicy jak i żebra matki. Dla wyobrażenia jakie w czasie wypadku oddziałują siły podaję dane: wypadek samochodowy przy prędkości 48 km/h powoduje, że pasażer o wadze około 68 kg uderzy w deskę rozdzielczą z siłą około 2000kg. Podczas nagłego hamowania, macica zostaje uciśnięta przez pasy, ale dziecko jest mimo to bezpieczne. Bezpieczniej i dla kobiety i dla dziecka jest zakładanie pasów samochodowych, jednak należy pamiętać, aby dolna jego część szła pod brzuszkiem, a górna pomiędzy piersiami i wzdłuż boku brzuszka. Można też kupić specjalne nakładki na pasy samochodowe, które są antyuciskowe.
Zwłaszcza w drugiej połowie ciąży. Gdy mama śpi na prawym boku, to rosnące dziecko może naciskać na aortę i żyłę główną. Ucisk na aortę może spowodować, że zmniejsza się dopływ utlenowanej krwi do łożyska, a ucisk na żyłę główną może spowodować obrzęk nóg i spadek ciśnienia u ciężarnej. A jak wstawać z łóżka? Najlepiej niezbyt gwałtownie, należy obrócić się na bok i powoli zacząć spuszczać nogi na podłogę. Po chwili jak dziecko się już wygodnie ułoży i jak krew dopłynie do nóg można wstawać.
Wiadomo, że mięso jest najlepszym źródłem białka i żelaza, ale wegetarianki doskonale sobie z tym dają radę czerpiąc te substancje z innych bogatych w nie produktów typu, nabiał, fasola, orzechy, soczewica, kiełki. Jeśli je się tych produktów w wystarczających ilościach, wówczas dziecko powinno się dobrze rozwijać. Jednak jeśli chce się urozmaicić trochę swoją dietę, to warto rozważyć wprowadzenie ryb, jaj i drobiu. W ciąży nie jest wskazana dieta wegańska, czyli taka w której wyklucza się oprócz mięsa też i ryby, jaja i produkty mleczne. Ta dieta jest bardzo uboga w wapń, Dlatego każda weganka powinna o swojej diecie porozmawiać z lekarzem.
Fot.Katarzyna Piwecka Fotografia ciążowa i dziecięca Poznań www.katarzynapiwecka.pl
[b]Należałoby jeszcze dodać, że kobieta w ciąży nie powinna w żadnym wypadku pić alkoholu !!![/b]
Picie alkoholu w ciąży może wywołać FAS (Zespół Alkoholowy Płodu).
100% dzieci z FAS to ofiary pijących w ciąży matek. Czasem kobiety robią to nieświadomie, nie wiedząc, że są w ciąży.
Większość dzieci z FAS charakteryzuje się deformacjami twarzy, problemami ze wzrostem oraz trwałym uszkodzeniem mózgu, a przez co w późniejszych latach mogą mieć problemy z zachowaniem i nauką. Występuje także nadaktywność, impulsywność, nieustępliwość, niska samoocena, problemy ze snem, organizacją i samokontrolą.