Ile kosztuje wyprawka dla noworodka? Ile trzeba wydać na wyprawkę w wersji, kiedy liczymy się z kosztami oraz gdy nie mamy żadnych ograniczeń finansowych? Wyliczenie zakłada, że jest to pierwsze dziecko, dla którego trzeba kupić wszystkie podstawowe rzeczy.

fotokarty

Wyprawka dla noworodka – skompletuj ubranka

Na sam początek z reguły kupuje się zestaw ubranek w rozmiarach 56-62. Rodzice, którzy chcą niskim kosztem kupić kompletny zestaw ubrań dostosowany do pory roku, w jakiej ma się urodzić dziecko często zaglądają na portale aukcyjne, gdzie inni rodzice sprzedają zestawy odzieży po swoich dzieciach. Niestety przy opcji licytacji nie zawsze jest gwarancja, że to właśnie my wylicytujemy zestaw. Dlatego też warto wiedzieć, jaką ofertę przedstawiają sklepy internetowe w segmencie  wyprawki dla niemowlaka. Dla każdego malucha potrzeba kilku body z krótkim i długim rękawem. Najtańsze wykonane z bawełny można dostać już za około 7 zł (z krótkim rękawem) i 10 zł ( z długim rękawem). Odpowiednio najdroższe to 149 zł i 159 zł za sztukę.

Dla noworodka potrzebne jest też kilka sztuk kaftaników. Ich ceny to odpowiednio 7 zł oraz 76 zł. Kolejne ubranka to śpioszki, których trzeba kupić co najmniej 6 par. Ich ceny wahają się od 14 zł do prawie 200 zł za sztukę. Koniecznie trzeba się zaopatrzyć w kilka par cieplejszych pajacyków (welurowych lub wykonanych z frotte). Tutaj w zależności od tego z jakiego materiału jest wykonany pajacyk i jak gruby on jest można znaleźć takie za 20 zł ale i za ok. 300 zł. Do tego wszystkiego należy dodać kilka sztuk bawełnianych czapeczek (od 4 do nawet 70 zł za sztukę), skarpetek i rękawiczek „niedrapek” (od 4 zł do 30 zł za parę) oraz bawełnianych koszulek (od 9 do 50 zł za sztukę).

Sporym wydatkiem jest też zakup wierzchniej odzieży, szczególnie tej zimowej. Kombinezon może kosztować od 40 zł do nawet 500 zł. Do tego trzeba doliczyć śpiworek do wózka (od 30 zł do prawie 700 zł). Dla starszych dzieci odpowiednie będą też spodnie typu ogrodniczki wraz z ciepłą kurtką (od 50 zł do 400 zł).

Carriwell

Wyprawka dla noworodka – koszt wyposażenia dziecięcego pokoju

Wydawać by się mogło, że najdroższym elementem dziecięcego pokoju będzie łóżeczko. I faktycznie jeśli zdecydujemy się na takie, które jest wykonane z cedru i przypomina karocę musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 20 tysięcy złotych. Nieco „tańsze” są włoskie rzeźbione i ręcznie malowane łóżeczka. Ich koszt to około 2000-3000 zł. Koszt standardowego łóżeczka dla dziecka wykonanego z drewna bukowego to ok. 100 – 200 zł. Do tego trzeba dodać materac (od 30 do 1500 zł) dwie zmiany pościeli (od 35 zł do 400 zł) oraz przewijak (od 40 zł do ok. 2000 zł). Dodatkowym zakupem może być leżaczek (od 80 zł do 600 zł).

Na spacery po parku i samochodowe wycieczki

Dobrej jakości wózek dla dziecka można kupić już za około 600 zł. Jeżeli szukamy czegoś droższego z większą ilością funkcji to ceny mogą dochodzić nawet do 5000-6000 zł. Fotelik samochodowy, zależnie od grupy wagowej to koszt od ok. 200 do nawet 3000 zł.

Akcesoria do pielęgnacji i karmienia

Wanienka w podstawowej wersji to koszt ok. 30 zł do 700 zł, niektórzy rodzice decydują się na wanienki na stelażach z przewijakiem – ich cena oscyluje w granicach 1000 zł. Komplet podstawowych akcesoriów do pielęgnacji to od 50 do 300 zł. Zestaw butelek do karmienia to koszt rzędu 50 – 200 zł. Cena mieszanki mleka modyfikowanego w głównej mierze zależy od tego dla jakiej grupy wiekowej jest przeznaczona – cena waha się od 20 do 60 zł za opakowanie. Nie należy także zapomnieć o pieluszkach – opakowanie jednorazowych to ok. 20-60 zł.

Oczywiście w zestawieniu tym zostały uwzględnione jedynie rzeczy, które koniecznie trzeba mieć dla dziecka, gdy już pojawi się na świecie, czyli podstawowe minimum. Później należy doliczyć do tego kolejne koszty. Jednak na początek musimy być przygotowani na wydatki rzędu 2000 zł w wersji „standardowej” i około 30 000 zł w wersji „na bogato”.

Wiele produktów niezbędnych w wyprawce dla noworodka posiada sklep www.babymama.pl