Mycie zębów u niemowlaka i małego dziecka

Do około 6-7 miesiąca maluch nie ma jeszcze zębów. W tej fazie stosuje się szczoteczkę do zębów, która wygląda jak gryzak dla dziecka w kształcie pierścienia. Ma owalny kształt i wykonana jest z twardawego tworzywa sztucznego.

Po jednej stronie ma kilka łagodnie zaokrąglonych „brodawek”, po drugiej stronie wiązkę włosia o szerokości ok. 1 cm. Jest idealnym przedmiotem do gryzienia, żucia i ćwiczenia mycia zębów oraz pozwala dziecku oswoić się z tym, że wkrótce w jego ustach pomknie szczoteczka do zębów.

Im częściej będziesz teraz ćwiczyć w zabawie z dzieckiem, tym większa będzie szansa, że w następnych, często krytycznych latach będzie mniej problemów z myciem zębów. Wkrótce dziecko zacznie traktować mycie zębów jak oczywistą czynność.

Pierwsze ząbki można czyścić na kilka sposobów:

  • bardzo miękką, łagodną szczoteczką z małą główką,
  • czystą szmatką z celulozy lub gazy lub czystą chusteczką higieniczną,
  • szczoteczkami nasadzanymi na palec, które opracowano specjalnie do czyszczenia pierwszych zębów mlecznych.

Nie ma żadnych przeciwwskazań, by właśnie teraz dać małemu dziecku do ręki miękką szczoteczkę dla dzieci. Będzie namiętnie ją gryźć i z przyjemnością poruszać nią w ustach tam i z powrotem.  Oczywiście na razie bez rozpoznawalnego efektu czyszczenia. To nie zaszkodzi, jeśli Twoje postępowanie będzie dwutorowe: Ty zadbasz o właściwe oczyszczenie zębów dziecka, Twoje dziecko zaś będzie w tym okresie jedynie ćwiczyć mycie zębów lub naśladować czynności, jakie wykonuje rodzic.

W odpowiednim momencie możliwie szybko przejdź od szczoteczki nasadzanej na palec do miękkiej szczoteczki dla dzieci, służącej do nauki mycia zębów. Tej szczoteczki będziesz używać wyłącznie Ty, myjąc zęby dziecka. Jej włosie nie będzie zniszczone przez gryzienie i nie zrani wrażliwych dziąseł dziecka. Druga szczoteczka dla dziecka będzie do dyspozycji Twojego dziecka, do intensywnego ćwiczenia i sprawiającego przyjemność gryzienia.

Zobacz:  Jak kupować sukieneczki niemowlęce?

Używaj najmniejszej i najbardziej miękkiej szczoteczki dla dzieci i nakładaj na nią porcję zawierającej fluorki pasty do zębów dla dzieci, o wielkości ziarnka grochu (od 6. miesiąca). Poruszaj szczoteczką tam i z powrotem tam i z powrotem po brzegach siecznych i powierzchniach żucia. Niejako przykrywaj zęby szczoteczką. Zaczynaj mycie zawsze od zęba znajdującego się najdalej z tyłu. W ten sposób myje się szczękę i żuchwę. Dziecko jeszcze nie jest w stanie wypłukać zębów. Jeśli resztki pasty będą widoczne w ustach lub na ząbkach, to można je usunąć czystą chusteczką higieniczną. Eksperci zalecają, by pasta przez dłuższy czas oddziaływała na zęby, bo w ten sposób ochronne działanie fluorków ulega wzmocnieniu.

Ząbki dziecięce trzeba myć rano po śniadaniu i wieczorem po kolacji. W innym czasie mycie zębów jest pożądane, gdy zachodzi taka potrzeba.

Wcześnie rozpoczęta, regularna higiena jamy ustnej, poza już znanymi powodami, służy także przyzwyczajeniu dziecka do manipulacji w ustach.

źródło: E. Lachner „Pielęgnacja zębów dzieci”; wyd. AWM ; linemed.pl

Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Martyna
Martyna
13 lat temu

zgadzam się ząbki trzeba zacząć już myć od małego gdyż łatwiej wpoimy ten nawyk dziecku 🙂

Martyna
Martyna
13 lat temu

Piosenka: Miley Cyrus „The Climb”