Karmisz malucha butelką? Powinnaś więc wiedzieć, jak właściwie dbać o ich czystość. Nieodpowiednia sterylizacja smoczków, butelek i pozostałych akcesoriów może być przyczyną wielu problemów zdrowotnych.
Po co?
Zastanawiasz się, po co sterylizować butelki? Odpowiedź jest prosta – po to, aby uchronić brzdąca przed problemami ze zdrowiem i nie narażać rozwijającej się odporności malucha na kontakt z drobnoustrojami. Te mogą czaić się wszędzie i mogą powodować u niemowlęcia m.in. problemy z brzuszkiem, biegunkę, zapalenie jamy ustnej, pleśniawki. To właśnie dlatego tak ważne jest, aby przed podaniem dziecku butli z koleją porcją jedzenia, odpowiednio ją przygotować.
Jak długo?
Lekarze zalecają, aby sterylizować butelki przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka. Potem można je już tylko wyparzać. Całkowita rezygnacja ze sterylizacji może mieć miejsce dopiero po 1. urodzinach pociechy.
Jak sterylizować?
Jest przynajmniej kilka sposobów sterylizacji butelek. Najstarszy z nich to gotowanie. Wystarczy umyte wcześniej akcesoria ( butelka, nakrętka, smoczek) wrzucić do wrzącej się wody i gotować je przez około 5-10 minut. Najwygodniej jest jednak korzystać ze sterylizatora (np. ze sterylizatora parowego B-Well Medela ze sklepu www.babymama.pl). Wystarczy włożyć do niego butelkę i smoczek, odczekać kilka minut i gotowe. Dobrym i bardzo praktycznym rozwiązaniem są także butelki samosterylizujące.
Sterylizacja jest potrzebna. To ona pozwala uniknąć problemów zdrowotnych i chroni dziecko m.in. przed zatruciem pokarmowym. I chociaż sterylizacja smoczków i butelek to podstawa zdrowego karmienia, pamiętaj także o zachowaniu podstawowych zasad higieny i dokładnym myciu rąk.