Ciąża jest stanem szczególnym, w którym kobieta spodziewająca się dziecka musi szczególnie o siebie dbać. Jedynie dzięki odpowiedniej diecie, regularnym badaniom i unikaniu stresu można dobrze zadbać o siebie i dziecko. Poznaj najważniejsze zasady, które określają to, jak dbać o siebie w ciąży.
Jak dbać o siebie w ciąży?
Kobieta, która zastanawia się nad tym, jak dbać o siebie w ciąży, powinna skonsultować się z lekarzem ginekologiem już na etapie planowania rodziny. Lekarz zleca w takim wypadku wszystkie niezbędne badania. Warto udać się również do innych specjalistów, którzy sprawdzą ewentualne przeciwwskazania do ciąży. Dotyczy to przede wszystkim kobiet zmagających się z chorobami przewlekłymi.
W trakcie ciąży powinno się pozostawać pod stałą opieką lekarza ginekologa prowadzącego ciążę. Dzięki kontaktowi z kompetentnym lekarzem można rozwiać wszystkie wątpliwości na temat tego, jak dbać o siebie w ciąży.
Praca i stres
W większości przypadków kobiety ciężarne mogą pracować. Inaczej sprawa ma się w sytuacji, gdy ciąża okazuje się zagrożona. W takim wypadku lekarz prowadzący może wskazać kobiecie konieczność przerwania pracy na kilka miesięcy, aż do porodu. Podobnie sytuacja wygląda, gdy kobieta przed ciążą wykonywała ciężką pracę fizyczną lub pracowała w bezpośrednim kontakcie z czynnikami niebezpiecznymi, na przykład w laboratorium. W innych przypadkach nie ma przeciwwskazań do tego, aby kobieta w ciąży pracowała. Bardzo ważnym aspektem tego, jak dbać o siebie w ciąży, jest jednak unikanie stresu. Stres spowodowany pracą lub innymi czynnikami może bardzo negatywnie wpłynąć na stan zdrowia ciężarnej oraz płód. Udowodniono, że dzieci matek, które doświadczyły długotrwałego stresu w ciąży, ważą mniej po porodzie. Z tego względu warto wykluczyć czynniki stresogenne mogące stać za długotrwałym, przewlekłym stresem.
Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, kobieta w ciąży nie powinna rezygnować z aktywności fizycznej. Lekki, rekreacyjny sport pozytywnie wpływa na ciało kobiety i rozwijający się płód – poprawia działanie układu krążenia, wspomaga układ oddechowy i poprawia odporność. Kobietom w ciąży poleca się lekkie aktywności, takie jak spacery czy joga.
Pamiętaj o odpowiedniej diecie
Kolejnym istotnym punktem dotyczącym tego, jak dbać o siebie w ciąży, jest utrzymywanie odpowiedniej i zbilansowanej diety. Ciężarna kobieta powinna spożywać pełnowartościowe białko, zdrowe tłuszcze i węglowodany złożone, a także dużą ilość warzyw i owoców. Ciężarnym poleca się spożywanie chudego mięsa, orzechów, nasion, kasz, pełnotłustego nabiału i innych nieprzetworzonych produktów spożywczych.
Poznaj produkty niewskazane w diecie przyszłej mamy
Wśród produktów niewskazanych w diecie przyszłej mamy można wymienić wszystkie elementy pożywienia, których spożycie grozi zarażeniem się bakteriami, takimi jak salmonella czy listeria. Mowa między innymi o surowym lub wędzonym mięsie, niepasteryzowanym mleku, surowych lub niedogotowanych jajkach, miękkich serach typu camembert lub feta, serach pleśniowych i innych. Warto pamiętać też, że kobieta w ciąży powinna zrezygnować z przetworzonego jedzenia, fast foodów, a także ograniczyć kofeinę.
Zrezygnuj z używek
Jednym z najważniejszych elementów tego, jak dbać o siebie w ciąży i nie zaszkodzić dziecku, jest bezwzględne zrezygnowanie z alkoholu i papierosów, które mogą uszkodzić płód i szkodzą również zdrowiu ciężarnej. Nawet niewielkie ilości spożytego w ciąży alkoholu mogą wywołać u dziecka FAS (alkoholowy zespół płodowy), który powoduje między innymi wolniejszy rozwój dziecka.
Dbaj o regularne badania w ciąży
Kobieta w ciąży powinna regularnie badać stan swojego zdrowia i pozostawać pod opieką ginekologa. W każdym trymestrze ciąży konieczne są podstawowe badania moczu i morfologia krwi. W pierwszych miesiącach ciąży wykonuje się również badania prenatalne, które mogą wykryć choroby genetyczne płodu. W czasie ciąży kilkakrotnie wykonywane jest również obowiązkowe USG. Ważne są także badania na obecność wirusów, np. wywołujących wirusowe zapalenie wątroby. Każda ciężarna kobieta powinna poznać kalendarz badań obowiązkowych i pozostawać pod opieką lekarza, który może zlecić dodatkowe badania.