1. Strona główna
  2. »
  3. MALUCH
  4. »
  5. Rozwój dziecka
  6. »
  7. Jak mądrze wychować córkę? 

Jak mądrze wychować córkę? 

wychowanie córki

Każda kobieta, która zostaje matką dziewczynki, chce, aby była ona szczęśliwym dzieckiem, a następnie szczęśliwą kobietą. Niemałą rolę odgrywa w tym wychowanie, w którym ważna jest także rola ojca. Chociaż wielu psychologów mówi o tym wprost, to wielu rodzinach wciąż ojcowie popełniają błędy, za które potem pokutują ich córki. W naszym społeczeństwie obowiązuje kilka stereotypów, przez które cierpią całe rodziny. Problem w wyrażaniu uczuć? Trudności w okresie dojrzewania dziewczynki? Mogą one wynikać z braku prawidłowego, męskiego wzorca. Ojciec to pierwszy mężczyzna w życiu córki i od tego, jak spełni się w tej roli, zależy jej późniejsze postrzeganie i wybór życiowego partnera.

Relacja między córką a ojcem

Ojciec powinien dostrzegać w swojej córce nie tylko śliczną dziewczynkę, ale też zwracać uwagę na jej pasje i intelekt. Komplementy i chwalenie córki za osiągnięcia w szkole, z pewnością zbudują jej pewność siebie. Ojciec powinien nauczyć ją także, co jest ważne w relacji z drugim człowiekiem.

Córka z kolei obserwuje sposób, w jaki ojciec traktuje nie tylko jej matkę, ale i inne kobiety. Powtarzając stereotypu, na przykład „głupia blondynka” mogą obniżać samoocenę dziewczynki. Rolą ojca jest pokazanie, że każdy człowiek zasługuje na szacunek, bez względu na płeć. Ojciec powinien też pokazać, że jako kobieta, jego córka ma prawo oczekiwać takiego samego szacunku od swojego partnera.

Przygotowanie do roli ojca

Wielu mężczyzn ma problem z okazywaniem emocji. W naszej kulturze zwykło się mawiać, że chłopaki nie płaczą. Ojciec nie powinien się jednak wstydzić swoich emocji i zrobić przestrzeń na emocje córki. Akceptacja oraz zrozumienie będzie sprzyjać rozwojowi. Gwałtowne wybuchy płaczu u dziecka to norma, ponieważ nie umie sobie jeszcze radzić z emocjami. Spokój u rodzica i jego cierpliwość pomoże nad tym zapanować. Okazywanie uczuć poprzez przytulanie jest bardzo ważne. Bez tego córka może czuć się odtrącona i niekochana.

Wspólne spędzanie czasu to możliwość poznania siebie i nawiązania relacji. Ojciec, który lubi spędzać czas z córką i ma z nią wspólne pasje, może czerpać bardzo dużą satysfakcję i realizować się w swojej roli. Córka czuje się przy nim bezpiecznie, wie, że ktoś się nią interesuje i akceptuje ją.

Zadaniem ojca jest pokazanie, że dziecko może na niego liczyć w każdej chwili. Buduje to poczucie bezpieczeństwa. Nawet w przypadku rozwodu należy dbać o taką postawę. Rozwód rodziców nie jest przecież końcem przecież z dzieckiem. To szczególny czas, kiedy ojciec musi jasno zakomunikować, że chociaż rozstał się z matką dziecka, to wciąż je kocha i się nim interesuje.

Zagadnienie relacji córki z ojcem jest bardzo szerokie i rozpatrywane w wielu aspektach. Ojcostwo jest darem, który trzeba umieć wykorzystać, a rola ojca jest niezwykle ważna, zwłaszcza w dzisiejszym świecie.

Podziel się
Wszystko dla mamy i dziecka. Odwiedź sklep wyprawkowy - www.babymama.pl

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments