Jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami?

Ciąża to szczególny okres w życiu każdej kobiety. To właśnie teraz rozwija się w tobie nowe życie, zrodzone z ogromnej miłości małżonków, które niebawem zagości w waszym domu.

Jednak co zrobić, jeśli nadchodzące macierzyństwo przysłaniają uporczywe ciążowe dolegliwości?

Jest mi niedobrze…
Nudności i wymioty to jeden z pierwszych objawów ciążowych skutecznie uniemożliwiających normalne funkcjonowanie przyszłej mamusi. Zazwyczaj trwa do trzeciego miesiąca ciąży i jeśli mają charakter ostry, to konieczna jest wizyta u lekarza ginekologa. Możliwie, że będzie konieczność podania płynów i elektrolitów dożylnie, jeśli mdłości i wymioty uniemożliwiały spożywanie posiłków.

W przypadku, gdy dolegliwości pojawiają się sporadycznie należy przede wszystkim zmniejszyć ilość zjadanego pożywienia, stosując zasadę: mniej, a częściej. Optymalnie jest spożywać od pięciu do sześciu bogatych składnikowo posiłków. Przed wstaniem z łóżka dobrze jest napić się niegazowanej wody, a w ciągu dnia spożywać herbatki miętowe i owocowe. To powinno zminimalizować odczuwalne skutki mdłości.

Zaparcia
Na zaparcia od wieków najlepszy jest błonnik, którego największe pokłady znajdziesz w płatkach zbożowych, chlebie razowym, warzywach strączkowych typu fasola, czy groch. Należy odstawić wszelkie ostre i pikantne potrawy, dużo się ruszać, a przed pierwszym posiłkiem, wypić szklankę wody i delektować się suszonymi owocami. Zaparcia mogą być dodatkowo potęgowane, jeśli przyjmuje się preparaty z dodatkiem żelaza, które często stosowane są u osób mających problem z niedokrwistością.

Hemoroidy
Inaczej mówiąc – choroba naczyń krwionośnych dotykających mięśnie zwieracza odbytu. Do typowych objawów zaliczamy swędzenie, pieczenie i krwawienia z odbytu. Nie leczona dolegliwość może skutkować stanem zapalnym. Ciężarne panie najczęściej skarżą się na hemoroidy między innymi z powodu zaparć, niedostatecznej ilości błonnika w jadłospisie, siedzącego trybu życia czy ciężkostrawnych potraw. Hemoroidy nie stanowią zagrożenia dla życia młodej mamy, jednak objawy są na tyle dokuczliwe, że nie powinniśmy doprowadzać do tego, aby się pojawiały.

Zobacz:  Co zabrać do szpitala na poród?
Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments