Jak przetrwać czas wyczekiwania na dziecko w czasie ciąży zagrożonej?

Każdy przyszły rodzic słyszał zapewne o niedawnym hicie kinowym przestawiającym perypetie rodzin oczekujących na swoje dzieci – „Jak urodzić i nie zwariować”.

Parafrazując tytuł można śmiało się zapytać „Jak przeleżeć ciążę i nie zwariować?”. Wiele kobiet przed tym jak zajdzie w ciąże marzy o tym by mieć chwile czasu dla siebie i rozwijać swoje pasje lub nadrabiać zaległości w czytaniu książek lub oglądaniu filmów, albo po prostu dobrze się wyspać. Jednakże, kiedy przychodzi czas, w jakim trzeba leżeć i oszczędzać siły w związku z ciąża zagrożoną. W takiej sytuacji kobieta może czuć się uziemiona, a dodatkowo boi się o nienarodzone dziecko i jego zdrowie. Jednakże w trakcie takiego oszczędzania się nie warto rezygnować ze wszystkiego. Oto kilka rzeczy, które z pewnością ułatwią przetrwanie tego trudnego okresu.

Czy tylko ja?
Takie pytanie zadaje sobie wiele mam w tej sytuacji. Padają również często stwierdzenia, że „to moja wina”, „to się źle skończy” czy też „bardzo się boję”. Jednakże jak się okazuje nawet co druga kobieta może usłyszeć od swojego lekarz, że przez jakiś czas będzie musiała oszczędzać siły, a co czwarta musi leżeć w łóżku z uwagi na ciążę zagrożoną. Warto, więc czasami poszukać na forach internetowych wątków związanych z ciążą zagrożoną i porozmawiać z kobietami, które również przez to przechodzą lub szczęśliwie zakończyły się już ich ciąże zagrożone. Takie rozmowy mogą znacznie ponieść na duchu i rozwiać wiele wątpliwości.

Jednakże, kiedy problemy i przeżycia innych kobiet nie pomagają i zaczynają wręcz dołować, to warto poszukać wsparcia u znajomych, które nie są teraz w ciąży. One także znajdą sposób, w jaki można podnieść na duchu ciężarną. Należy tylko o sobie przypomnieć, gdyż inaczej biegnie czas dla osoby, która musi leżeć praktycznie bezczynnie w łóżku, a inaczej dla tego, kto pracuje i musi wykonywać wiele rzeczy – koleżanki i przyjaciółki mogą po prostu nie zauważyć ile czasu już minęło od momentu rozpoczęcia przymusowego „wypoczynku”. Pamiętać trzeba, że spotkania z ludźmi w takiej sytuacji są niezwykle ważne i nie należy się obawiać przypominania o sobie, gdyż samotność może spowodować zwiększenie stresu i obaw, jakie towarzyszą wówczas mamom.

Zobacz:  Ciąża pozamaciczna - przyczyna, objawy i odpowiednie leczenie
Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments