Każde przyjęcie preparatu farmakologicznego w ciąży, nawet jeśli jest on dostępny bez recepty, powinno być poprzedzone konsultacją z lekarzem ginekologiem. Istnieje jednak lista leków całkowicie bezpiecznych, które mogą być przyjmowane przez każdą ciężarną oraz lista zabronionych preparatów, których bezwzględnie powinny unikać.
Leki o działaniu przeciwbólowym, dostępne w naszych aptekach i innych punktach sprzedaży, zawierają najczęściej jedną z dwóch substancji przeciwbólowych – ibuprofen lub paracetamol. Do listy leków zakazanych w ciąży należy ibuprofen oraz każdy inny niesterydowy lek przeciwzapalny, którym jest chociażby popularny kwas acetylosalicylowy (popularna aspiryna), ze względu na możliwość niekorzystnego oddziaływania na rozwijające się dziecko.
Bezpieczny jest natomiast paracetamol, który nie należy do tej samej grupy preparatów co ibuprofen. W razie występowania dolegliwości bólowych w ciąży, kobieta może bezpiecznie przyjąć dawkę zalecaną przez producenta na opakowaniu.
Na tej liście znajdują się przede wszystkim leki, które w mechanizmie swojego działania mają blokowanie folianów. To kwas foliowy – kluczowy składnik, który odpowiada za prawidłowy rozwój ośrodkowego układu nerwowego, a zatem mózgu i rdzenia kręgowego u dziecka. Zahamowanie reakcji związanych z przemianami folianów prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia ważnych struktur anatomicznych lub do poronienia ciąży. Ten dobroczynny związek występuje między innymi w formie substancji o nazwie metafolin, która dostępna jest w preparacie witaminowym Femibion, jest niezbędnym składnikiem, warunkującym niezakłócony rozwój dziecka.
Do leków, które uniemożliwiają metabolizm folianów należą przede wszystkim antybiotyki takie jak sulfonamidy oraz trymetoprym. Mogą one być bezpiecznie stosowane u wszystkich kobiet, które nie starają się o dziecko, ani nie podejrzewają, że mogą być w ciąży. Kolejnym preparatem, o takich blokujących właściwościach jest metotreksat – lek o szerokim zastosowaniu w przebiegu chorób nowotworowych oraz schorzeń wynikających z procesów autoimmunologicznych, takich jak łuszczyca, reumatoidalne zapalenie stawów czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Jeśli zatem podejrzewasz, że możesz być w ciąży, poinformuj o tym swojego lekarza zanim wypisze dla Ciebie receptę, by zapobiec stosowaniu leku, który może doprowadzić do uszkodzenia płodu lub utrudnienia jego rozwoju.