Jak się liczy ruchy dziecka?

Przyszła mama zwykle po raz pierwszy wyczuwa  ruchy dziecka około 18. – 20. tygodnia ciąży.

Pierwsze ruchy maluszka są bardzo subtelne. Co się wówczas czuje? Delikatne przelewanie się, bulgotanie, muśnięcie. Jednak z każdym tygodniem, gdy dziecko w maminym brzuszku przybiera na sile, także i ruchy dziecka stają się silniejsze, aby z czasem stać się najprawdziwszymi kopniakami! W trzecim trymestrze są one na tyle silne i dobrze wyczuwalne, że zwykle nie ma żadnego problemu z ich  wskazaniem. Lekarze zalecają wówczas ciężarnym  liczenie ruchów płodu. Takie monitorowanie aktywności maluszka ma bardzo ważny cel – pozwala określić, czy z dzieckiem nie dzieje się nic złego.

Liczenie ruchów płodu, czyli?
Liczenie ruchów płodu to prosta metoda kontrolowania, czy z dzieckiem w maminym brzuszku jest wszystko w porządku. Przyszła mama codziennie obserwuje aktywność maluszka ( a dokładniej – liczy, ile razy maluszek poruszył się w ciągu godziny  i wynik ten zapisuje w kalendarzyku). Jeśli prowadzone obserwacje pokazują, że na przestrzeni kilku dni istotnie zmieniła się ruchliwość dziecka (np. aktywność płodu bardzo zmalała), wówczas należy koniecznie zgłosić się do szpitala. Tam zostaną wykonanie badania KTG i USG, które pozwolą stwierdzić, jaka jest kondycja maluszka.

Zobacz:  Wczesne objawy ciąży - poznaj pierwsze symptomy ciąży!
Podziel się swoją opinią
Joanna Pawłowska
Joanna Pawłowska

Specjalistka ds. contentu. Swoją karierę rozpoczęła od pracy w social media, następnie zgłębiała tajniki SEO, copywritingu oraz  content marketingu. W Redakcji zajmuje się  tworzeniem artykułów o tematyce zdrowotnej, lifestyle i podróżniczej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments